Čína začne předčasně testovat novou letadlovou loď

Čína má v plánu předčasně začít testování uvazování první letadlové lodě z projektu 001A. Informoval o tom vedoucí čínské loďařské korporace CSIC Hu Wenming, píše Global Times.

„Začátek testování uvazování bude znamenat, že fungují motory a systémy elektrického zásobení letadlové lodi v systematizovaném režimu. Věřím, že můžeme začít testování uvazování příští měsíc,“ oznámil Hu Wenming a uvedl, že provedené testy ukážou, zda je loď připravena k vyplutí na moře.

Letadlová loď projektu 001A byla na vodu spuštěna 26. dubna roku 2017. Loď se stane součástí bojové sestavy v roce 2020 po provedení komplexu předávacích testování.
V současné době je ve výzbroji čínského námořnictva jedna letadlová loď Liao-ning, která byla v Číně přestavěna z bývalé sovětské těžké letadlové lodi, kterou koupili na konci 90. let minulého století od Ukrajiny.

Projekt 001A se vytvářel podle vzoru Liao-ningu, ale má o něco větší rozměry a řadu konstrukčních změn. Obě lodě jsou vybaveny startovacími můstky s úhlem vzlétnutí 14 a 12 stupňů. Typem motorového zařízení je parní turbína.


Není zde článek celý?