CNN zveřejnila videozáznam zatčení na Ukrajině „raketových“ špiónů KLDR

Televize CNN zveřejnila na svém webu videozáznam operace ukrajinských tajných služeb, jejichž příslušníci zatkli v roce 2011 dva občany KLDR, kteří se pokusili ukrást „raketová tajemství“. Došlo k tomu na pozadí předpokladů, že Pchjongjang získal pro své balistické rakety motory ukrajinské výroby.

Dav severokorejští diplomaté byli zatčeni příslušníky Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) v červenci 2011 v jedné garáži v Dněpropetrovsku při fotografování dokumentů s razítkem „přísně tajné“. O rok později byl každý z nich odsouzen k osmiletému vězení.

Videozáznam, pro něhož poskytly materiály ukrajinské tajné služby, trvá méně než minutu a půl, a je doprovázen hudbou. Na záznamu je vidět, jak tři muži vstupují do místnosti a dva z nich začínají fotografovat dokumenty. Za nějakou dobu vpadli do garáže kontrarozvědčíci, kteří špióny zadrželi. Na operativním videozáznamu se ukazují zblízka „tajné“ dokumenty, které byly záměrnou falzifikací, a severokorejské pasy zadržených.

Novinářům CNN se podařilo setkat s odsouzenými občany KLDR, kteří odpykávají tresty ve věznici v Žitomiru. Jeden z nich svou vinu popírá, a druhý ji uznal jen částečně. Termín jejich vězení vyprší v září 2018. Ukrajina odpověděla záporně na žádost KLDR o extradici odsouzených mužů do vlasti.


Není zde článek celý?