Co mají Dědek, Babiš a Jančura společného? Pohrdání demokracií

Dalibor Dědek převzal státní vyznamenání mediali Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana | FOTO: ČTK

Duchovní spříznění nové posily Starostů a nezávislých Dalibora Dědka s Andrejem Babišem je pochopitelné. Mají hodně společného. Oba preferují manažerský princip řízení státu a pohrdají zastupitelskou demokracii. Parlament považují za neefektivní brzdu v rukou nekvalifikovaných jedinců, bránících v rozletu vizím osvícených vůdců.

Majitel společnosti Jablotron, miliardář Dalibor Dědek, neskrývá v řadě rozhovorů podobně jako šéf hnutí ANO svůj přezíravý pohled na parlamentní systém a zvyklosti. Dopředu avizuje, že pokud bude zvolen do Poslanecké sněmovny, příliš často do práce chodit nebude.

Nebudu poslouchat krávoviny

„Já tam budu sedět jen ve chvílích, kdy to bude nutné. Nerad bych tam poslouchal rozpravy o krávovinách, které vymýšlejí lidé nevalné inteligence,“ vyslovil svůj soud nad parlamentním děním upřímně.

Dědek má svůj vzor. Ostatně ani Andrej Babiš do práce z podobně uváděných důvodů příliš nechodí. Má třetí nejnižší docházku ze všech poslanců, pouhých 38 procent, ačkoli tuto praxi před volbami tvrdě kritizoval. Výmluvy, že má jiné povinnosti, nemohou obstát, zvláště pokud je zaměňuje za permanentní volební kampaň.

Problém může spočívat i v tom, že se mnozí ani neshodnou, co považovat za „krávovinu“, kterou vymýšlejí lidé nevalné inteligence. Mnozí za ni od samého počátku považují Babišovu EET, kterou naopak Dědek oceňuje a chce ji jen trochu vylepšit. Dokonce se už pochlubil, že Starostům vymluvil boj za její zrušení.

Především ministerstvo financí a finanční správa v poslední době vymýšlejí spoustu „krávovin“ a nových administrativních povinností, ztrpčujících život hlavně malým podnikatelům. To však zřejmě nový miliardář, který se octl v politice, nemá na mysli. Naopak exministra financí chválí za jeho energii a výsledky a nelíbí se mu, že je údajně jen kritizován.

Dědkův pohled na parlament je Babišovi blízký. Oligarchovy „leninské“ útoky na sněmovnu jako na „žvanírnu“ a na politiku jako profesi, jeho snaha osekat parlamentní systém a rušit „neefektivní“ obecní zastupitelstva, jsou už všeobecně známé. Patří už jen k běžnému koloritu, že se šéf hnutí ANO následně tváří, že nikdy nic takového neřekl.

Nejsem vhodný do politiky

Nová akvizice hnutí STAN uvažuje podobně. „Vím, že nejsem vhodný člověk do politiky. Jsem z byznysu zvyklý dělat blesková rozhodnutí. Nenávidím, když se věci nehýbou kupředu. Nesnesu, abych něco musel diskutovat s někým, koho si nevážím, kdo nemá potřebné znalosti,“ uvedl pro Mladou frontu DNES.

To bude mít těžké. Jednomu nejde na rozum, proč člověk s takovým odporem k politice, kde často dochází ke kompromisům a programovým střetům, vůbec kandiduje. Aby se vědomě a dobrovolně trápil? Zatím tradiční zastupitelskou demokracii, na kterou naše země navázala po násilném přerušení nacistickým a komunistickým režimem, jen dehonestuje.

Dědkovi je současně líto, že nelze uskutečnit Babišovu vizi řízení státu jako firmy. „To je krásná iluze, která se bohužel nedá uskutečnit. Ve firmě to funguje mnohem dynamičtěji proto, že majitel si sám vybírá lidi. Jestliže se neosvědčí, velmi rychle se jich zbaví,“ tvrdí pro Novinky.cz. „Bohužel politika a demokracie fungují tak, že voliči na základě dojmů, nikoli vědomostí, dají dohromady jakýsi dav lidí. A já si myslím, že kdyby těch dvě stě poslanců bylo vybráno tak, že se vezmou v určitou dobu dva vagóny metra, bude kvalita celé instituce velmi podobná. Já chci teď podnítit lidi, kteří si o sobě myslí, že jsou slušní, aby nastoupili do těch dvou prvních vagónů.“

Trochu demokracie bych časem dal

Dědkův pocit vlastní výlučnosti je dechberoucí. Na jedné straně tvrdí, že chce do politiky přivést slušné lidi. Na druhé straně podporuje Andreje Babiše s temnou lobbistickou minulostí, kterého by nejraději posadil jako strojvedoucího do prvního vagónu.

Podobně se vyjadřuje další miliardář, Babišův výrazný podporovatel Radim Jančura z Nadačního fondu proti korupci. Tento stoupenec „lídrovské demokracie“  prohlásil, že by dal šéfovi hnutí ANO šanci ještě čtyři roky vládnout, ať ukáže, co umí. „Dlouhodobě by mohl být pro demokracii špatným elementem, ale krátkodobě může hodně republice pomoci, protože po tento čas potřebuje být manažersky řízena a nikoli řízena politiky, kteří jenom žvaní a nepracují. Až se dá republika do pořádku, tak bych trochu té demokracie do politiky dal.“

Babiše bych pohlídal

Majitel Jablotronu se už nechal slyšet, že by si vládu s oligarchou dokázal představit. Bude k tomu přemlouvat i vedení Starostů, které ji zatím nepřipouští. Nejdále v představě společného vládnutí zašel v rozhovoru pro Respekt, byť si uvědomuje jistá morální úskalí.

„Jestliže si ho voliči vyberou a nevadí jim to, tak mají holt  morální hodnoty někde jinak než já. Pokud bych s takovým politikem spolupracoval, využil bych jeho odborné znalosti a hlídal bych si, aby naše společné dílo vznikalo čistě,“ tvrdí Dědek, který si pomohl velmi svérázným příměrem: „Existuje řada uměleckých děl špičkové úrovně, která vytvořili lidé s  problematickým morálním charakterem – alkoholici a zhýralci. A my to dnes obdivujeme.“

Těžko říci, v jaké Babišově činnosti vnímá umělecké dílo. V umění „nepřátelského“ přebírání firem? V umění vyhledat každou skulinku, jak neplatit daně ve velkém? V umění soustřeďovat kolem sebe vliv bezpečnostních složek a představitelů justice? V umění prolobbovat v parlamentu svoje obchodní zájmy a rekordně čerpat státní dotace, které Dědek kritizuje?

Dva sólisté

Demokracie skutečně „bohužel“ funguje tak, že voliči „na základě dojmů, nikoli vědomostí“ vyberou své zástupce na různých stupních veřejné správy. Třeba i Babiše. Tomu se říká názorová pluralita, ačkoli mnozí vždycky přijímají volební výsledky se skřípěním zubů. Nikdo ale zatím nic lepšího nevymyslel. Alternativou v podání Dědkova, Babišova a Jančurova vidění světa je autoritářský režim.

Jasněji je i v otázce, proč Dalibor Dědek nepřijal nabídku Andreje Babiše kandidovat za ANO. „Andrej Babiš je hrozný sólista. Člověk, který má neuvěřitelnou energii a řadu věcí dokáže, ale lidsky si s ním nesednu,“ vysvětluje.

V tom bude skutečně kámen úrazu. Dalibor Dědek je příliš velký solitér na to, aby ho někdo komandoval. V tomto je podobný sólista jako Andrej Babiš, a proto raději půjde tam, kde bude moci do značné míry rozhodovat sám. Vědí to vůbec Starostové?

Není zde článek celý?