Do koalice s Babišem bude chtít každý. I část ODS, říká senátor Kubera

Senátor Jaroslav Kubera se nediví, že Andreji Babišovi zatím vše prochází, i když se ukazuje, že zřejmě v mnohých svých činech nejednal v souladu se zákonem. Pokud se bude jednat o sestavování vlády, do koalice s hnutím ANO proto podle jeho slov půjde kdokoliv, včetně ODS, jejímž je členem, a přestože strana deklaruje, že ve vládě s Babišem nebude.

Bývalý ministr financí má podle Kubery výhodu v tom, že říká líbivé věci, které mu lidé věří a stále jsou Babišem oslněni.  „Rovněž má výhodu, že mu procházejí naprosto neuvěřitelné věci. Občané podlehli dojmu, že nemá proč krást, když je miliardář,“ říká senátor v rozhovoru pro časopis Týden.

„Prý to nepotřebuje, což je ale hluboký omyl. Každý chce rozšiřovat své panství a moc, ta touha je neomezená. Na druhou stranu se z Babiše dělá ďábel, přitom je to také jen člověk z masa a kostí. Někomu zkrátka něco prochází,“ dodává Kubera.

To je i důvodem, proč údajně nebude mít ANO sestavit vládní koalici, pokud vyhraje volby. Tam Kubera Babišově hnutí přisuzuje výsledek kolem šestadvaceti procent. „Takže bude potřebovat jednoho koaličního partnera. Těch potenciálních bude plno. Pokud někomu nabídne vicepremiéra, může být hotovo za čtrnáct dní po volbách. To říkám s vědomím, že je jedno komu, protože to všichni vezmou,“ má jasno senátor za ODS.

Překvapivě tak střílí i do vlastních řad. „Je velký rozpor mezi členskou základnou, která z účasti na vládě nic nemá, a těmi vrcholnými politiky, kteří už by rádi vládli,“ vysvětluje Kubera situaci ve straně. „Takže ti tři, kteří by dostali nějaká ministerstva, mají potom úplně jiný názor než zbytek. Jak to dopadne, je otázka,“ dodává.

„Záminka, jak to vysvětlit médiím, je jasná: Aby Babiš nemohl vládnout s komunisty. A bude to. Viděli jsme to v krajích, kde se bohužel i ódéeska nechala napálit a šla do koalic. Na druhou stranu − proč nenávidět Babiše? Je to politický soupeř jako každý jiný. Má i dobré nápady. Nedémonizujme ho,“ překvapuje Kubera.

Přestože je výrazným členem Občanské demokratické strany, její předvolební kampaň docela neschvaluje. „Já jsem v malém sporu s vedením, kampaň bych si představoval trochu jinak. Věnoval bych se přízemnějším tématům, která jsou třeba i kontroverzní,“ říká senátor, známý svým odporem proti zákazům kouření. „Například zvýšení tolerance hladiny alkoholu v krvi u řidičů na půl promile. Další téma je kouření, ale ani toho se ODS nechce chytit. Zdají se jí málo skoro dva miliony voličů, které by tím mohla získat. Program musí být pro lidi, což právě Babiš umí dokonale,“ chválí politického oponenta Kubera, který připouští, že ODS nemá silné téma.

Volební výsledek se tak podle Kubery může stát osudným současnému předsedovi Petru Fialovi, který by v případě neúspěchu mohl o svůj post přijít a být nahrazen třeba Václavem Klausem mladším. „To samozřejmě záleží na výsledku voleb. Když to bude devět procent, je to v podstatě konec Petra Fialy. Když to bude čtrnáct procent, je rázem na piedestalu,“ potvrzuje spekulace o možné změně šéfa strany Kubera. „Fiala udělal velkou věc už tím, že do toho tehdy šel a ódéesku zvedl. Uvidíme. Mladý Klaus je výborný, ale je to trochu zlý muž. Je otázka, koho budeme potřebovat, aby se nám vrátili alespoň někteří Babišovi voliči,“ dodává.

Není zde článek celý?