Dodon požádal Rusko, aby se zdrželo sankcí kvůli incidentu s Rogozinem

Moldavský prezident Igor Dodon požádal ruské partnery, aby nepřijímali odvetná opatření a sankce kvůli tomu, že ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin byl v republice prohlášen za nežádoucí osobu.

V sobotu se Dodon setkal s Rogozinem na ruském velvyslanectví v Íránu v rámci své návštěvy Teheránu.

„Skutečnost, že pan Rogozin — spolupředseda moldavsko-ruské mezivládní komise — byl prohlášen za nežádoucí osobu na území Moldavska, svědčí o tom, že moldavská vláda (jejíž legitimitu zpochybňuje většina moldavských občanů a někteří zahraniční partneři) si nepřeje spolupráci s ruskou vládou pro řešení vážných problémů, které se dotýkají moldavských ekonomických agentů a našich občanů, kteří se nacházejí v Rusku,“ napsal Dodon na svém Facebooku po skončení jednání s Rogozinem.

Podle moldavského prezidenta „jsou tyto akce namířeny proti úsilím prezidentů Moldavska a Ruska obnovit strategický dialog a partnerství mezi našimi zeměmi“. Jak uvádí Dodon, „takovou pozici nepřijímá a ani nepodporuje naprostá většina občanů Moldavska, kteří z 66 procent považují Rusko za spřátelenou zemi a od vlády republiky očekávají konstruktivní a vzájemně výhodnou spolupráci a partnerství“.

„V této souvislosti jsem požádal ruské partnery, aby se zdrželi odvetných opatření a sankcí, jež se dotknou obyčejných občanů a ekonomických agentů a uškodí jejich zájmům. Migrační a obchodní sankce budou mít bolestivý dopad nikoliv na ministry a poslance vládnoucí skupiny, ale na obyčejné moldavské občany, kteří za nic nemohou,“ podotkl Dodon.


Není zde článek celý?