Dolar ztrácí hodnotu kvůli údajům o inflaci v USA

Kurz dolaru se snižuje vůči světovým měnám kvůli statistikům o inflaci v USA, jak o tom svědčí burzovní údaje.

Podle stavu k 18.18 SELČ index dolaru (kurz dolaru vůči koši měn šesti zemí — hlavních obchodních partnerů USA) klesal o 0,29 %, na 93,13 bodů. Kurz dolaru vůči jenu klesal na 109,03 jenů za dolar ze 109,19 jenů. Kurz eura vůči dolaru stoupal na 1,1814 dolaru za euro z 1,1772 dolaru za euro.

Americké ministerstvo práce v pátek uvedlo, že spotřebitelské ceny v zemi stouply v červnu o 0,1 % v měsíčním vyjádření a o 1,7 % v ročním. Analytici předpověděli inflaci ve výši 0,2 % v měsíčním vyjádření a o 1,7 % v ročním.

Investoři jsou znepokojeni tím, že zpomalení inflace zruší plány Federálního rezervního systému USA na další zvýšení základní sazby v roce 2017. Očekávání, že sazba zůstane na současné úrovni, vyvíjí nátlak na dolar a snižuje přitažlivost aktiv USA, uvádějí noviny The Wall Street Journal.

Zároveň poptávka po bezpečných aktivech zůstává vysoká vzhledem k pokračujícím vzájemným hrozbám USA a KLDR. „Není vidět žádnou jasnou snahu Severní Koreje ani USA o zmírnění napětí, které znervózňuje globální investory. Znepokojení účastníků trhu kvůli geopolitickým událostem zřejmě nezeslábne do příštího týdne“, uvádějí noviny komentář analytiků Brown Brothers Harriman.


Není zde článek celý?