EU dosáhla změkčení formulací v zákoně o sankcích USA, prohlásil Čižov

Evropské unii se podařilo ovlivnit změkčení některých formulací zákona o sankcích USA, a to i proti Rusku, během procesu jeho schvalování, prohlásil v rozhovoru pro RIA Novosti stálý představitel Ruska při EU Vladimir Čižov.

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker dříve vyjádřil své uspokojení díky faktu změkčení návrhu zákona o sankcích. Evropany znepokojovala ta skutečnost, že sankce umožňují pokutovat i evropské společnosti za účast ve společných energetických projektech s Ruskem, konkrétně za účast na Severním proudu 2.

„Skutečně, zde na základě informací, které mám k dispozici, mohu potvrdit, že během přípravy a procedury přijetí zákona zástupci Evropské unie, jak v národním formátu, tak i po linii představitelů EU ve Washingtonu, aktivně pracovali i s administrativou prezidenta, i s Kongresem USA. Něco se jim opravdu podařilo opravit,“ řekl Čižov.

„Podařilo se například zaměnit formulaci z toho, že prezident USA „musí“, na „může“ použít sankce v článku návrhu zákona, který se týká potrubních vedení (např. plynovod — red.),“ řekl.

V EU nyní, aby sebe uklidnili, hovoří o své úspěšné práci na zajištění toho, že americká strana vzala ohled na znepokojení Evropské unie, zmínil Čižov.


Není zde článek celý?