Eurokomise nazvala zemi, na které závisí osud EU

Osud celé Evropské unie závisí na dodržení Polskem principu priority práva a rozdělení moci, prohlásil první podpředseda Eurokomise Frans Timmermans.

„Nedokážu si představit úspěšnou Evropskou unii bez prosperujícího Polska plně integrovaného do EU. Když mluvíme o prioritě práva v Polsku, mluvíme o osudu Evropy, netýká se to jenom Polska,“ řekl Timmermans na zasedání Europarlamentu.

Vyvrátil prohlášení Varšavy o tom, že EU porušuje polskou suverenitu kritikou jeho zákonodárné politiky. „(EU) vytváří suverenitu, kterou Polsko nemělo po staletí, což je příznivé pro nás všechny,“ řekl Timmermans.

Prohlásil přitom, že „v žádné členské zemi (Evropské unie) nesmí ministr spravedlnosti propustit podle vlastního uvážení a bez žádných podmínek soudce nebo nejvyššího soudce.“ „Nemůžeme zapomenout na tento problém nehledě na jeho politickou složitost, poněvadž zpochybnění principu rozdělení moci může mít příliš negativní dopad na celou EU,“ řekl první podpředseda Eurokomise a poznamenal, že komise použije všechny nástroje, jež má k dispozici.

Podle jeho názoru „nejen princip rozdělení moci, ale také fungování celé EU závisí na nezávislosti soudnictví a přesném dodržení tohoto principu.“


Není zde článek celý?