FAU zprostila finančák i Babiše mlčenlivosti. Musejí začít vysvětlovat

Generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček a ministr financí Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Společnost FAU s. r. o. zprostila mlčenlivosti Finanční správu, Celní správu i Andreje Babiše. Všichni se odvolávali na to, že ke kauze nemohou mluvit dokud je společnost nezbaví mlčenlivosti. Teď musejí začít vysvětlovat. Jde o horkou kauzu posledních dní. V té měl Andrej Babiš zneužít Finanční správu k likvidaci firmy, která mu vadila. Hovoří o tom i na tajné nahrávce, kterou v neděli zveřejnila Skupina Šuman.

K likvidaci firmy využili úředníci v té době Babišovi podřízené Finanční správy kritizovaný nástroj Zajišťovací příkaz. Po společnosti bez varování požadovali okamžitě téměř 218 milionů korun. Protože je firma nezaplatila, neprodleně zabavili veškerý její majetek, což znamená praktický zánik společnosti. Na tajné nahrávce tento postup Babiš popisuje tak, že „naši klekli“ na společnost FAU. O té se vyjadřuje jako o „těch zmr*ech“. Firma se brání, že státu nikdy nic nedlužila. Majitelé nyní s Finanční správou vedou 12 soudních sporů. Dva již vyhráli, deset ještě není rozhodnuto.  Pokud FAU ve všech zvítězí, Českou republiku čekají díky krokům Finanční správy problémy. „Za předpokladu, že by po ukončení popsaných soudních sporů bylo postaveno najisto (tedy, že by společnost FAU s. r. o. v těchto soudních sporech uspěla), že došlo k vydání nezákonných rozhodnutí nebo k nesprávnému úřednímu postupu ze strany orgánů Finanční a Celní správy České republiky, tak by společnost FAU s. r. o. uplatnila na České republice cestou ministerstva financí náhradu škody, která jí byla vydáním nezákonných rozhodnutí nebo k nesprávným úředním postupem ze strany orgánů Finanční a Celní správy České republiky způsobena,“ uvádí v prohlášení Alfréd Šrámek, právní zástupce společnosti.

Zároveň popírá, že by společnost FAU kdokoliv požádal o zbavení mlčenlivosti. O tom v tiskové správě informovala Finanční správa. Tato informace ze strany správy tak podle FAU není pravdivá. „Právní zástupce společnosti FAU s. r. o., advokát JUDr. Alfréd Šrámek, popírá, že by jakýkoliv orgán Finanční nebo Celní správy České republiky požádal k dnešnímu dni společnost FAU s. r. o. o zproštění své mlčenlivosti,“ stojí v prohlášení vydaném v úterý po 16. hodině.

Není zde článek celý?