Finské úřady nevysvětlily, proč odmítly pustit ruskou plachetnici do svého přístavu

Finské vojenské úřady nevysvětlily, proč zakázaly ruské cvičné lodi Kruzenštern navštívit v září přístav Mariehamn na Alandských ostrovech.

„Rozhodnutí ohledně plavby zahraničních lodí do finských územních vod přijímá operativní oddělení Štábu sil obrany Finska. Štáb nemusí komentovat motiv rozhodnutí a v takovém případě ho my nesdělujeme. Finská média dostala stejnou odpověď“, řekli RIA Novosti v tiskové službě finského ministerstva obrany.

V pondělí zástupkyně Baltské státní akademie (BSA), využívající Kruzenštern, sdělila RIA Novosti, že finské úřady informovaly o tom, že plachetnice má zakázanou návštěvu Alandských ostrovů.

Loď se 164 kadety na palubě chtěla navštívit ve dnech 18. — 20. září Alandské ostrovy v Baltském moři. Místní úřady počítaly s návštěvou ruské lodě a doufaly, že to zvýší šance přístavu stát se majitelem regaty velkých plachetnic Tall Ships‘ Race-2021. Před tím si finská média všimla, že plánovaná návštěva lodě se časově shoduje s rusko-běloruským cvičením Západ 2017, které se bude konat 14. — 20. září.

Během minulé plavby plachetnice dvakrát vplouvala do finských přístavů. Trasa Kruzenšterna bude teď upravena. Rozhodnutí finských úřadů se nijak neodrazilo na školícím harmonogramu nebo na zaučování námořnické praxe.


Není zde článek celý?