FSB vysvětlila, proč jezero Sladkoje připadlo Kazachstánu

Jezero Sladkoje se ocitlo na území Kazachstánu kvůli tomu, že se časem seschlo, a státní hranice se v tomto místě nezměnila, oznámila pohraniční správa FSB pro Novosibirskou oblast.

„Místní obyvatelé si zvykli, že státní hranice prochází někde uprostřed jezera, a chodili i nadále k jeho břehům na lov. Avšak po demarkaci, kdy byla hranice vyznačena, ukázalo se, že jezero se v posledních letech seschlo do té míry, že hranice prochází nyní právě po jeho břehu“, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti mluvčí tiskové služby pohraniční správy.

Podotkl, že právě s tím byla spojena zpráva místní administrativy, která místním obyvatelům vysvětlila, že v souvislosti s tím, že se jezero seschlo, se ocitla státní hranice na jeho břehu, a tedy i chodit na lov u jezera už nelze.

„Takže Rusko Kazachstánu nic nepředávalo. Hranice je tam, kde byla i dříve“, dodal spolubesedník agentury.

V administrativě Kupinského okresu dříve oznámili, že po demarkaci (faktickém vyznačení státní hranice v terénu speciálními značkami) se ocitlo jezero celé na území sousední země. Později na velvyslanectví Kazachstánu prohlásili, že hranice zůstala na dosavadním místě a stejně jako dříve rozděluje jezero „v poměru 70:30″.


Není zde článek celý?