FSB zadržela agenta SBU, který připravoval diverze na Krymu

Federální služba bezpečnosti zadržela na Krymu agenta Služby bezpečnosti Ukrajiny, který připravoval řadu diverzí, oznámili na tomto rezortu.

Podotýká se, že zadržený se jmenuje Hennadij Lymeško. Je rodák z Charkovské oblasti a „vykonával dříve službu v tak zvaném pásmu protiteroristické operace jako starší rozvědčík hloubkové rozvědky v jednom z vojenských útvarů OS Ukrajiny“.

Na Krymu měl Lymeško poškodit elektrické vedení Sudak-Nový svět, podpálit les v oblasti Sudak — Rybačje — Alušta, a také podpálit jeden z objektů městského hospodářství v okolí osady Rybačje.

Byl zadržen při pokusu poškodit elektrické vedení.

„Byly mu zabaveny dvě tritolové nálože typu 200 se zápalnou trubkou ZTP-50, školní mechanismus pro spuštění výbušného zařízení, ruční granát RGD-5 se zašroubovaným rozněcovačem UZRGM, nádoby s hořlavinou, ruční pila (k uříznutí dřevěných opor elektrického vedení) a digitální fotoaparát (k dokumentování diverzní činnosti a následující referát pro nadřízené v SBU)“, oznámila FSB.

Vyšetřovací oddělení správy FSB pro Krym a Sevastopol zahájilo trestní stíhání. Probíhá vyšetřování a hledají se možné spolupachatelé a napomahače diverzanta.


Není zde článek celý?