Hladký Brexit se zatím nedaří a jiné partnery Británie zatím k obchodům nezlákala

Britové žijí v mylném předpokladu, že zbytek Evropy je stejně posedlý jejich vystoupení z Unie jako oni sami. Je stále jasnější, že Brexit je výrazem národní krize identity a neexistuje žádná konkrétní politická idea, která by odchod inspirovala. aspoň tak to tvrdí německý Der Spiegel a zdá se, že není moc daleko od pravdy. Věci nejdou moc hladce.

Zdá se, že nejnovější jednání jsou tak neuspokojivá, že další kolo, které se má konat v říjnu, je ohroženo.

Prohlásil to podle listu The Guardian na francouzské konferenci velvyslanců Nikolaus Meyer-Landrut, německý velvyslanec v Paříži a bývalý poradce kancléřky Angely Merkelové.

Podle něj „krize v těchto jednáních není za námi, je před námi“. Premiérka Theresa Mayová také dnes v Tokiu promluví se svým kolegou, kterým je Šinzo Abe, o možné dohodě o volném obchodu. Britská myšlenka uzavírat obchodní dohody se zahraničními partnery, což by mělo nahradit obchodní vztahy s Evropskou unií, má zatím malý dopad.

Dosud se také mluvilo o možném brzkém odchodu Mayové z úřadu, ale premiérka teď oznámila, že chce zůstat i po příštích volbách. Po mizerném volebním výsledku v červnových volbách – a tyto volby sama vyvolala, protože si myslela, že to konzervativcům vylepší pozici – čelila ve vlastních řadách. Konzervativci ztratili v dolní komoře absolutní většinu a poslanci tím byli dost znepokojení. Premiérka musela konstatovat, že tento chaos vyvolala a slíbila, že z toho stranu dostane. Jejím cílem bylo mít výraznou většinu, která by jí při Brexitu kryla záda a teď má vládu odkázanou na podporu irských konzervativců.

Původně mezi konzervativci panovalo přesvědčení, že Mayová provede zemi obtížnými jednáními o Brexitu a pak – nejpozději v roce 2019 – odstoupí. Bývalá ministr financí David Osborne ji nazval chodící mrtvolou. Pro BBC se ale premiérka vyslovila mnohem optimističtěji  a hodlá stranu vést do voleb i v roce 2022. Tvrdí také, že její vláda se nechce zabývat jen otázkami Brexitu, ale chce „lepší budoucnost pro spojené království“. K tomu má patřit role v celosvětovém obchodu a snížení nerovnosti v zemi. Zatím se ale velkolepé plány nedaří, Evropská unie si může počkat a vystoupení Británie se bude stejně odehrávat podle evropských pravidel. Zatím se mezi vyjednavači vedou spory o to, která strana je méně připravena a méně ochotná.

Všechno nepůjde tak hladce, jak si někdo představoval. Hlavní strůjci Brexitu už stačili utéct a veřejnost není z nejistoty moc nadšená.

Není zde článek celý?