Hlava DLR: cena amerického uhlí se pro Kyjev může stát „nebetyčná“

Cena amerického uhlí se pro Kyjev může stát „nebetyčná“, myslí si hlava samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko.

V úterý ukrajinské velvyslanectví v USA oznámilo, že ze Spojených států byla odeslána první dodávka uhlí v rámci dohody ukrajinského Centrenergo s americkou Xcoal.

„Trump plní své předvolební sliby. Našel odbyt na Ukrajině. Jinou otázkou je, nakolik toto uhlí vyhovuje ukrajinským tepelným elektrárnám? Za druhé, jaká bude cena tohoto uhlí? A třetí otázka: logistika, která je předpokládána, není zcela v souladu s logistikou, která potřebuje, aby se uhlí dostalo do tepelné elektrárny. Myslím si, že problémy budou (pozn. vláda Ukrajiny) mít, to je jednoznačné. Pamatujete si, jak nakupovali uhlí v Jihoafrické republice a Polsku, čím to skončilo? Myslím si, že tuto dodávku čeká stejný osud. Cena bude nebetyčná,“ oznámil Zacharčenko novinářům.

Kvůli konfliktu na Donbasu ztratila Ukrajina přístup ke většině dolů. Na Kyjevem nekontrolovaném území zůstaly nejvýnosnější doly. Podniky, které zůstaly pod kontrolou ukrajinských úřadů, těží nerentabilní plynové uhlí.


Není zde článek celý?