Hnutí STAN(O), ideální trojský kůň Andreje Babiše proti demokratům

Když se v úterý Dalibor Dědek tak pěkně přeřekl na tiskové konferenci Starostů a nezávislých a pohovořil o tom, že si přeje úspěch hnutí ANO, nejprve to vyvolalo pobavený úsměv. Jenomže po chvíli ten úsměv každému, kdo přemýšlí o možných povolebních koalicích, musel zmrznout na rtech. Někdejší podporovatel Andreje Babiše, doposud jeho přiznaný fanoušek a obdivovatel, totiž ukazuje, k čemu by mohla být tato padlá strana nestrana Babišovi dobrá. Neboli, lze čekat, že pan Dědek nezůstane osamocený.

Andrej Babiš je pro značnou část společnosti nepřijatelný a dobře to ví. I když ovládá velkou část médií, daří se informovat o mnoha nekalostech z jeho minulosti i současnosti a spoustě lidí vadí jeho spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem. A nebo třeba jen jeho chování. Jenže velká část „lepší“ společnosti se také nechala přesvědčit o tom, že tím největším zlem dnešní doby jsou politické strany a nebo prostě Kalousek. A tak jsou v nabídce místo jasně definovaných programů takzvané „osobnosti“ a „hnutí“. V ANO prý žádné politiky nemáme, ale kdyby se vám toto hnutí nelíbilo, jsou tu ještě Starostové.

Ostatně – kdo jsou vlastně Starostové? Řekněme si to otevřeně: Nesystémová strana, která svým provedením podporuje destrukci klasické demokratické politiky. To tady můžeme příště mít třeba hnutí Lékaři, Hasiči, Učitelé nebo Skláři. Jenomže demokratickou zemi mají vést politici, ať už pod jakýmkoli názvem strany (samozřejmě v žádném extrémním). Nyní se Babišovi STAN hodí na to, aby ubral hlasy TOP 09, stejně jako je Petr Robejšek vhodný k tomu, aby oslaboval ODS. Pro spravedlnost nutno dodat, že to byla právě TOP 09, která Starostům do politiky pomohla.

Jan Farský v rozhovorech spolupráci s hnutím ANO odmítá. Jenomže právě Dědek ukázal – a jistě není prvním ani posledním – že přesně pro lidi, kteří „něco dokázali a chtějí makat“, jsou možností Starostové. A nejen pro kandidaturu, ale i pro podporu, voličskou, ovšem i finanční. A jak se bude těmhle všem po volbách vysvětlovat, že bylo lepší spojit se s ostatními stranami proti Babišovi? Špatně a těžce. Jednodušší bude udělat koalici.

Jistě, je docela dost pravděpodobné, že hnutí STAN v poslanecké sněmovně nebude. Ale i tak je jeho potenciál poškodit demokratické konkurenty značný. Je složité odhadovat, jaký dopad bude mít fiasko spojení s KDU-ČSL, a to pro obě strany. Je však patrné, že stát se takovým béčkem hnutí ANO půjde celkem snadno, jak bude lidí jako je Dědek postupně přibývat.

Doufejme, že i u Starostů by se za záchrannou brzdu zatáhlo včas. Protože koaliční partnery hnutí ANO potká úplně stejný osud, jaký dožívají KDU-ČSL a ČSSD. Ty první si Babiš podrobil, ty druhé zničil. Jen jako premiér to bude Andrej Babiš dělat s větší silou.

Není zde článek celý?