Japonsko podalo protest Číně

Japonsko podalo protest Číně prostřednictvím diplomatických kanálů kvůli práci čínských lodí na nalezištích plynu ve sporné oblasti Východočínského moře, to před žurnalisty prohlásil ministr zahraničních věcí Japonska Fumio Kišida.

„Ze strany Číny okolo rozdělovací linie (která prochází na hraně výhradní ekonomické zóny Japonska — red.) čínská strana postavila vrtací loď a provádí nějaké práce. To vyvolává lítost, Japonsko předalo Číně protest po diplomatických kanálech. Japonská vláda trvá na zastavení jednostranných činností na práci na plynu a pokusům zamaskovat je jako daný fakt,“ cituje televizní stanice NHK slova Kišidy.

ČLR vrtá na místě nalezišť plynu na stanicích ve Východočínském moři v oblasti, kde obě strany nedošly ke konečné shodě ohledně hranice. Japonsko periodicky odhaluje plameny nad věžemi. Není vyloučeno, že na nalezištích již probíhá těžba plynu.

V roce 2008 se Čína a Japonsko dohodly na společné práci na nalezištích, které se nacházejí ve sporné oblasti a přistoupily k jednání o konkrétním vytvoření dohody. Ovšem po střetu čínské rybářské lodi s lodí japonské služby bezpečnosti na moři vedle sporných ostrovů Senkaku v roce 2010 byla jednání z čínské strany zastavena.


Není zde článek celý?