Jedna z klíčových postav ke kauze Čapí hnízdo: Nevím, neznám, nevzpomínám si

Současná náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO), ještě pod dívčím jménem Nagyová, je podepsána pod dotační žádostí pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž chce nyní policie stíhat jejího stranického šéfa Andreje Babiše a další aktéry. Mayerová nyní poskytla rozhovor HlídacíPes.org.

Mayerová (Nagyová) zastávala klíčové posty ve společnosti Farma Čapí hnízdo v době, kdy společnost vyčleněná z Babišova holdingu, získala a čerpala padesátimilionovou dotaci z Evropské unie na výstavbu kongresového centra.

Je tedy jednou z hlavních postav, které by o transakci měly nejvíce vědět.

Tehdy Jana Nagyová zastávala post místopředsedkyně představenstva a zároveň byla podepsána jak pod žádostí o dotaci, tak pod žádostí o úvěr, za který se zaručil Babišův Agrofert.

Nagyová posléze přešla na post místopředsedkyně dozorčí rady;  v roce 2011 se z firmy stáhla úplně. Nakonec za Babišovo hnutí ANO získala post náměstkyně primátora v Jihlavě.

HlídacíPes.org se na tehdy klíčovou postavu v celé kauze obrátil s dotazy, Mayerová na ně odpověděla stručně písemnou formou.

Z odpovědí vyplývá, že celá transakce je pro ni zapomenutou záležitostí. Nicméně je otázka, zda stejně vyhýbavé odpovědi poskytla také policejním vyšetřovatelům, kteří mají případ na starosti a kteří Mayerovou vyslýchali.

Byla jste místopředsedkyně představenstva a posléze místopředsedkyně dozorčí rady společnosti Farma Čapí hnízdo. Věděla jste, kdo je jejím vlastníkem? Pokud ano, tak kdo jím podle vás v době udělení dotace, byl?

Byla, vlastníky jsem neznala. Jediné, o čem jsem věděla, je, že to byly nepodnikající fyzické osoby, což mi stačilo k tomu, abych dle dikce doporučení ES mohla podepsat prohlášení v dobré víře, že jde o malý a střední podnik, jelikož tím pádem ani nemohly být na stejném ani navazujícím relevantním trhu.

Pokud byly vlastníky osoby vně holding Agrofert, jakou částku za akcie zaplatily a kdy?
Nevím, to jsem nikdy neřešila.

A jakou částku naopak zaplatila společnost IMOBA za převzetí akcií zpět v roce 2014?
Netuším, už jsem s tím neměla nic společného.

Podávala jste v této kauze policii vysvětlení?
Byla jsem tam.

Jak jste se ke společnosti Farma Čapí hnízdo dostala vy, kdo vás oslovil s nabídkou na post v dozorčí radě?
Nevím, je to už dávno.

Kdy jste se vy osobně poprvé setkala s Andrejem Babišem? Kdy ve vztahu k Čapímu hnízdu?
V roce 2004.

Vyšlo na webu Hlídacípes.org.

Není zde článek celý?