Kaczyński je riskantní spojenec, když je ovládán nenávistí a stínem mrtvého bratra

Konzervativní politika je jedna věc, postupující nenormalita druhá. Šéf polské strany PiS pokračuje s běsněním kvůli smrti svého bratra a prezidenta Lecha Kaczyńského. Tím zlým mužem je bývalý polský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který už podruhé ve čtvrtek vypovídal jako svědek na prokuratuře ve Varšavě kvůli letecké katastrofě u Smolenska, kde v dubnu 2010 kromě prezidenta zahynulo dalších 95 lidí. Jaroslaw Kaczyński volí už dlouho výhružný tón a je tomu tak i tentokrát. „Má se čeho bát,“ řekl.

„Loajálně jsem řekl (německé kancléřce Angele) Merkelové, že s Donaldem Tuskem to může dopadnout různě – aby na to brala zřetel, pokud ho podporuje (jako kandidáta) na předsedu Evropské rady. Nevzala to na vědomí,“ řekl Kaczyński v katolické televizi Trwam.

Jaroslaw se dodnes nesmířil s tím, že příčina nehody se zdá být celkem jasná, šlo o přistání ve špatném počasí, před kterým byla posádka varována. Letadlo přistávalo za snížené viditelnosti špatném kursu a zavadilo o strom. Je možné spekulovat i o tom, že kapitán letadla byl pod psychickým nátlakem, protože prezident chtěl za každou cenu stihnout ceremonii v Katyni k poctě polských obětí stalinského teroru. To už sotva půjde prokázat, ale přítomnost další osoby v pilotní kabině by nasvědčovala tomu, že okolnosti přistání nebyly standardní.

Na Tuska zatím předák PiS házel vinu za zastaralý letecký park (bylo to letadlo TU-154, typ, který používali kdysi i naši ústavní činitelé. Nyní se na Tuska pokoušejí svalit, že může za mizernou identifikaci obětí a že došlo v některých případech k záměně ostatků. To je ovšem spíše doklad ruského chaosu. Jaký by měl Tusk zájem na vyměňování mrtvol, z kterých toho moc nezbylo, není jasné.

Politik vyhrožuje i Lechu Walesovi, který na Facebooku napsal, že Jarosław Kaczyński má spoluodpovědnost za smrt svého bratra. Walesa napsal, že předseda Práva a spravedlnosti . PiS objednal přistání letadla ve Smolensku na 10. dubna, když bylo špatné počasí.

„Lecha Walesu jsem dobře znal a můj bratr ho znal tké velmi dobře, takže jsem věděl, s kým mám tu čest a žádným způsobem jsem na něj nereagoval. Jen jsem bral v úvahu, jak to je. Ale neustálé tvrzení, že jsem vyzval svého bratra, aby přistál v nouzové situaci to vedlo k jeho smrti, je naprosto nepřijatelné. Kdybych věděl, že existuje nebezpečí, a měl tu možnost – tak bych nepadl na kolena – protože bratr mě neviděl – ale prosil bych ho, aby udělal vše, aby se zabránilo tragédii.“

Kaczynski argumentoval tím, že se o mlze dozvěděl až potom, co se dozvěděl o mlze a mluvili o zdravotním stavu jejich matky.

V každém případě je zjevné, že Kaczyński je ovládán nenávistí k Tuskovi, která je o to větší, že za Tuskem při poslední volbě stály všechny země Unie a to i země středoevropského regionu, kde by se jako vůdce nejspíš rád viděl on. Jenže pokud jde o uprchlíky, ještě se nějak dohodne, ale jeho snahy o omezení soudů a pokusy obejít prezidenta a Kaczyńského stav duše jsou na pováženou. Pokud se dostaneme do sporů se zbytkem Evropy, tak přinejmenším s Kaczyńským a Orbánem po boku budeme působit jako exoti a to celkem právem.

Není zde článek celý?