Kam zmizela chuť k podnikání?

vrbiceKaždý bloger se snaží zaujmot pozornost na sebe , dokonce rozesílá e-mailem požadavek, abyste jeho spisovatelství podpořili a zvýšili jeho karmu. Nestál jsem nikdy o takovou popularitu, ale dnes bych se rád podělil s lidmi o svůj nedělní, odpolední zážitek. Hlídám synovi psa a tak jsem vyšel na odpolední, mimořádně dlouhou vycházku se psem. Po cestě jsem potkal těsně před domovem známého a shodou náhod zrovna kousek od hospody, když jsem se vracel z vycházky. Předem musím upozornit, že jsem vnímal negativně některé snahy mocných před rokem 1989, že jsem se nakonec po sňatku vzdal svého trvalého bydliště a změnil jsem kraj následováním manželky do jejího místa bydliště. Nepomohl jsem si však. Narazil jsem na stejné lidi, kteří zcela jistě byli po celé ČR a dodnes se nezměnili a je úplně jedno, jestli píšete o lidech před rokem 1989 nebo o dnešních politicích.

A teď k dnešnímu setkání se silně věřícím člověkem, který navštěvuje pravidelně mše v kostele. Hned u prvního piva jsme se dostali na to, jak se žilo dříve na vesnicích. Na každé vesnici byla zavedena hromadná autobusová doprava, obchod bývalé JEDNOTY, tzv. Konzum, hospoda, a ve větších obcích i škola. Na vesnici, kde žil můj známý by hospoda prý bývala, kdyby bylo možné soukromě podnikat. A nebylo, tak nebyla. A dnes? Může podnikat každý a na vesnici, kterou znám já, není ani škola, ani hospoda, ani Konzum, ale za těch komunistů ve vesnici, kterou mám na mysli, všechno fungovalo. Všechno dnes zaniklo. Dokonce i s tou dopravou je problém. Obec se postupně vylidňuje. Stejnou zkušenost má můj známý. Ten, který by prý podnikal v pohostinství a že nemohl, kritizoval komunisty, tak nepodniká a hospodu neotevřel. A může. Co mu tedy brání?

Naše diskuse skončila na tom, v čem je tedy problém. Podnikat může každý, proč je tolik podvodníků, kteří vyberou na stavbu peníze, že postaví byt a nakonec nejsou ani peníze, ani byt , ani firma. Jak je možné, že mizí vesnické obchody a hospody, o školách, jeslích, školkách a dopravě do města nemluvě. Ne, my nejsme politicky zdatní a politiku jsme nikdy nedělali. Nemůžeme však pochopit, že při takových možnostech, které dnes jsou, že chybí lidi ve firmách, topenáři, zámečníci, tesaři, klempíři a snad začnou chybět i lékaři, zdravotní personál a učitelé. Nechápeme každodenní zprávy horší než černá kronika. Tolik mrtvých, tolik havárií, vloupání, a to všechno jsou břídilové, protože republika se rozkrádá ve velkém a spíše v miliardách, ale o tom Česká televize neinformuje. Co jenom je podvodných dotací a „prospěšných“ společností, korupce a nevýhodných smluv ministerstev na právní a jinou pomoc, které zneužívají a čerpají ministři, přitom vědí, že páchají podvody a z obratu mají své brebendy.

A CO DĚLÁ KONTROLNÍ ÚŘAD, POLICIE A STÁTNÍ ZASTUPITELSTVÍ? Existují obrovské administrativní, byrokratické mafie a přitom vězeňství dnes už nestačí. A to jsme prý měli za komunistů přeplněné věznice. Dnešní věznice nestačí a musíme stavět nové. A co by se stalo, kdyby u nás existoval právní stát? Všichni politici nám PŘED VOLBAMI OPĚT slibují, jak to tady dají do pořádku. Zajímavé je na tom to, že jsou to všechno politici politických stran, které rozkradly a zadlužily náš stát v takové míře, že zůstává zdravý rozum stát. A zdá se, že na to naše policie a justice nemá sílu nebo lépe, nechce mít sílu, protože zapadá do zločinecké mafie vládnoucích politických stran.

A co s tím udělá volič?

Václav Princ

Zdroj: https://www.facebook.com/vaclav.princ.39/posts/802798553214577

loading…

Není zde článek celý?