Kauza Čapí hnízdo v televizi? Nova rozhodla, že Babišova kauza je banalita

Renáta Czadernová, moderátorka TV NOVA. | FOTO: ČTK


Představte si tu situaci. Nacházíte se uprostřed léta, jste editorem hlavní zpravodajské relace na komerční televizi a víte, že se vůbec nic neděje. Ve čtvrtek odpoledne vám ale do klína spadne informace o tom, že má být policii vydán šéf aktuálně nejsilnější strany a kandidát na premiéra Andrej Babiš a spolu s ním jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek. Oba kvůli dotačnímu podvodu ve výši padesát milionů. Co uděláte?

TV Nova se s tím vyrovnala tak, jak to ostatně dělá u většiny věcí spojených s Babišem – tedy rozhodně nevede kampaň ani účelovku. Ve čtvrtek 10. srpna věnovala kauze Čapí hnízdo cca dvě minuty vysílacího času a nejednalo se o zprávu zařazenou na první místo. Ovšem v pátek 11. srpna mohl být dojem o něco lepší – informace na prvním místě byla, pojednávala však o tom, že se Babiš nevzdá poslaneckého mandátu – a hovořil hlavně on. Žádné vysvětlení podstaty kauzy, kterou lze přitom ve vysílání shrnout ve dvou větách.

Protože asi většina z nás sleduje zprávy, víme, že se před víkendem nestalo nic, co by tuto aféru kolem Čapího hnízda na domácí scéně jakkoli převyšovalo – ostatně i s ohledem na to, že máme dva měsíce do sněmovních voleb. Na TV Nova mají ale jiný názor. A proto jsme jméno Babiš mohli zaslechnout až v neděli 13. srpna, kdy v rámci reportáže o tom, kde tráví politici dovolenou, sdělil, že je s manželkou a dětmi, a proto se v jeho případě nejedná o svatební cestu.

Nepochopitelná editoriální politika se projevila i ve srovnání s FTV Prima. Sice se také nejednalo o hlavní informaci Zpráv FTV Prima, avšak v první části bylo jasně a stručně vysvětleno, o co se konkrétně jedná. V následující zprávě se pak vyjádřili členové všech sněmovních stran k tomu, zda by Babiš s Faltýnkem měli být vydáni k trestnímu stíhání.

V pátek 11. srpna se Zprávy FTV Prima kauze Čapí hnízdo věnovaly také dvakrát. První informace pojednávala o tom, že 50 milionů korun bude platit každý občan České republiky, pokud se bude muset vracet. K částce ale bude patřit i pokuta. Další zpráva se věnovala lidoveckému senátorovi Jiřímu Čunkovi, který kritizoval „načasování“ trestního stíhání.

Prima překvapivě nezapomněla na Čapí hnízdo ani o víkendu. V sobotu 12. srpna se věci věnovala alespoň v tom smyslu, že se v jedné ze zpráv hovořilo o rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat v případě vítězství ve volbách premiérem i obviněného Babiše.

Pro ilustraci – Události České televize ve čtvrtek 10. srpna věnovaly první tři zprávy právě Babišovi s Faltýnkem (samozřejmě včetně vysvětlení toho, o jakou kauzu se jedná). V pátek 11. srpna to pak byly první dvě zprávy.

Ani o víkendu ale Česká televize nezapomněla, že existuje něco jako česká politika. V sobotu se ČT stejně jako Prima věnovala tomu, že Zeman je ochotný z Babiše udělat předsedu vlády. V neděli ČT připomněla alespoň to, co se bude dít v tomto týdnu, tedy jednání hnutí ANO po Babišovu návratu z dovolené a dále mandátový a imunitní výbor, který zasedne v pátek.

Není zde článek celý?