Kauza Šuman: Před komisi dnes musí Nachtigall z Mafry i šéfové BIS a GIBS

Sněmovní vyšetřovací komise, která prověřuje úniky informací z vyšetřovacích spisů, si na své dnešní jednání pozvala ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína a Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka. Před komisi má také přijít manažer mediální skupiny MAFRA František Nachtigall.

Nachtigallovo slyšení se koná v návaznosti na výslech novináře Marka Přibila minulý týden. Podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) Přibil řekl, že to byl právě Nachtigall, jenž ho poslal na první schůzku s předsedou ANO a bývalým ministrem financí Andrejem Babišem. Ze setkání Babiše a Přibila vznikly nahrávky a z jedné z nich vyplývá, že novinář předává předsedovi ANO dokumenty, které údajně pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu.

Babiš i Přibil to ale při minulé schůzi komise popřeli. Komise dnes podle Plíška zváží, zda Babiše opět nepozve. Plíšek poukazuje mimo jiné na to, že Babiš na poslední schůzi odmítl odpovídat na některé dotazy kvůli podanému trestnímu oznámení.

Aféra kolem Babiše a Přibila vznik komise podnítila. Její členové se ale chtějí zabývat i úniky v korupčním případu v Olomouckém kraji Vidkun, dotační kauze na ministerstvu školství nebo nakládáním se spisem v případu těžební společnosti OKD. Kvůli tomu by měl před komisi předstoupit na některé z dalších schůzí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Není zde článek celý?