Kazachstán navrhl, aby byla reformována Rada bezpečnosti OSN

Kazachstán navrhuje, aby byla reformována Rada bezpečnosti OSN, řekl ministr zahraničních věcí republiky Kajrat Abdrachmanov.

Podle jeho slov Astana navrhuje „početně a kvalitně“ rozšířit složení Rady bezpečnosti, zdokonalit její pracovní metody a upevnit vzájemné vztahy mezi Generálním shromážděním a RB.

„Umožnilo by to zvýšit transparentnost práce Rady bezpečnosti, zvýšit efektivitu jejích rozhodnutí, založených na respektování zájmů a přání zainteresovaných oblastí světa“, řekl Abdrachmanov v interview pro noviny Kazašská pravda.

Podle jeho slov Kazachstán zastává názor většiny členských zemí OSN na to, že „ve své současné podobě Rada bezpečnosti neodráží reálie našeho světa“.

„Nehledě na celou složitost schvalování různých pozic, existuje všeobecné chápání toho, že, ať už je nová konfigurace Rady bezpečnosti jakákoliv, musí pracovat aktivně a efektivně při plnění úkolů, které jí uložily Stanovy OSN a při nesení hlavní odpovědnosti za mezinárodní mír a bezpečnost“, zdůraznil Abdrachmanov.

Dodal,že reforma se musí uskutečňovat na základě konsenzu a odpovídat požadavkům všech členských zemí organizace.


Není zde článek celý?