KLDR zavrhla rezoluci RB OSN s novými sankcemi

KLDR plně zavrhuje rezoluci RB OSN s novými sankcemi, praví se v prohlášení vlády této země, jež bylo zveřejněno korejskou Centrální tiskovou agenturou.

„Především odsuzujeme a plně zavrhujeme sankční rezoluci RB OSN, kterou slepily USA a nepřátelské síly, jako hrubé porušení suverenity naší republiky,“ zdůrazňuje se v prohlášení.

V Pchjongjangu zdůraznili, že nehodlají posuzovat problém denuklearizace, dokud se zachovává jaderná hrozba a nepřátelský vztah ze strany USA.

Minulý týden RB OSN schválila jednohlasně rezoluci zpřísňující sankce proti KLDR. Rezoluce stanoví zákaz na dovoz z KLDR, zejména železa, železné rudy, olova, uhlí a mořských plodů. Konta severokorejské Banky pro zahraniční obchod budou zmrazená a severokorejským mořským lodím, jež poruší rezoluce OSN, bude zakázáno kotvení v přístavech všech států. Členské státy OSN budou povinné nezvyšovat počet zaměstnanců ze Severní Koreje na svém území, nezakládat nové společné podniky s KLDR a nerozšiřovat nynější. Rezoluce také vyhlašuje nové sankce proti osobám, jež jsou napojené na raketový a jaderný program Pchjongjangu.

Rusko a Čína rezoluci podpořily. Šéf ruského MZV Sergej Lavrov vyzval přitom na schůzce se severokorejským kolegou, aby na Korejském poloostrově nedošlo k silovému scénáři a aby byla neodkladně zahájena práce na politickém urovnání situace. V Pekingu zase zdůraznili, že jednostranné sankce nejsou s to vyřešit problém KLDR.

Rezoluce navíc obsahuje ruský návrh na vytvoření podmínek pro obnovení šestistranných jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova.


Není zde článek celý?