Klišinová: V IAAF nechtějí slyšet slovo Rusko nebo vidět něco, co připomíná ruskou vlajku

Atletka Darja Klišinová, která pod neutrální vlajkou vybojovala na letošním mistrovství světa v lehké atletice stříbro ve skoku do dálky, promluvila o vztahu Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) k Rusku.

„Nechtějí ani slyšet slovo Rusko nebo vidět něco, co by i vzdáleně připomínalo barvy ruské vlajky. Přibližně dva týdny před začátkem mistrovství světa v Londýně všichni ruští sportovci dostali oficiální dokument, ve kterém bylo uvedeno, co se během závodů nesmí dělat. Tam je velký výčet podrobností včetně například toho, že na mobilu nesmíte mít nastavenou ruskou hymnu jako vyzvánění. Zpívat ruskou hymnu i bez doprovodu hudby jsme rovněž nesměli. Nesměli jsme si barvit nehty do barev ruské vlajky, používat stejné gumičky do vlasů a tetování s jakýmikoliv symboly jsme si museli zalepit,“ cituje ruskou atletku list Forbes.

Klišinová řekla, že dlouho přemýšlela, jak se má chovat, pokud vyhraje mistrovství.

„Tradiční čestné kolečko a fotka s vlajkou své země pro mě nebyly povoleny. Samozřejmě, že mě to mrzelo. Bála jsem se, že fanoušci, jich se zákazy netýkají, mi budou chtít podat vlajku. Pokud bych ji vzala, tak bych porušila pravidla IAAF a dostala bych trest. Pokud bych odmítla, tak bych vyprovokovala spoustu řečí o tom, že si nevážím svou zemi a její státní symboly. Je to velmi choulostivá situace,“ dodala Klišinová.


Není zde článek celý?