Kuřáci mohou zpět do hospod. Objevil se způsob, jak legálně obejít zákon

Sednout si v restauraci a k pivu s přáteli si dát cigaretu. Už pár měsíců je to tabu. Dokud je příjemné počasí, kuřáci zákaz zvládají. Až přijde podzim, zima, bude to horší. Obavy mají především hospodští, ti se obávají dalšího poklesu tržeb. A přitom jsou obavy možná liché. Zdá se, že se objevil způsob, jak se legálně vyhnout protikuřáckému zákonu. Na trhu se totiž po předchozích slibech výrobce tabákových výrobků objevila nová cigareta, která nevypouští tak intenzivní kouř, zahřívá se na nižší teplotu, nezatěžuje zdraví kuřáka tolik jako klasické cigarety a především, zatím je z hlediska zákona řazena mezi elektronické cigarety, jejichž užívání není zakázáno.

Speciální cigareta obsahuje tabák, který je však jen zahříván, neshoří na popel. Kuřák toto zařízení musí pravidelně dobíjet a plnit. Cena samotného zahřívacího tabáku by měla být pro zákazníky nižší, než klasické cigarety. Zatím se na něj nevztahuje spotřební daň, Radiožurnálu už potvrdila Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí, že její úřad chystá novelu zákona, který by na zahřívací tabák uvalil spotřební daň. K tomu však dojde nejdříve za dva roky.

Náměstkyně ministra zdravotnicztví Lenka Teska Arnoštová z ČSSD serveru irozhlas.cz naznačila, že užívání této novinky zřejmě nebude možné tam, kde je zakázána i elektronická cigareta, jde například o hřiště, školy, nebo nemocnice. „Máme za to, že i na používání tohoto výrobku lze analogicky aplikovat nový protikuřácký zákon, který stanovuje zákaz kouření a používání elektronických cigaret na různých typech míst,“ řekla náměstkyně. Mezi místa, kde je naopak povoleno užívání elektronických cigaret patří právě restaurace a bary.

Není zde článek celý?