Kyjev utratil 300 000 dolarů na protlačování svých zájmů v kongresu USA

Od začátku roku utratil Kyjev 300 000 dolarů na posouvání svých zájmů v americkém kongresu, informuje RT s odkazem na dokumenty Národní rady reforem při prezidentovi Ukrajiny.

V USA ukrajinské zájmy protlačovala skupina BGR Group — „nezávislá lobbistická firma s kanceláří ve vzdálenosti tří bloků od Bílého domu“. Za jaké návrhy zákonů lobbovala, to není známo.

Z pohledu politologa Andreje Manojla existuje několik iniciativ, na kterých má Kyjev zájem, například dodávky obranných zbraní či zlepšení image Porošenka.

Podle RT se informace o tom, že administrativa Porošenka najala BGR Group, objevila na stránce oddílu registrování zahraničních agentů Ministerstva spravedlnosti USA (FARA) už na začátku roku, přičemž tisková služba ukrajinského prezidenta tento fakt ze začátku odmítala.

Později ale tuhle informaci potvrdil náměstek ředitele administrativy (Porošenka) Dmitrij Šimkiv.

BGR Group v roce 2015 byla v seznamu 25 nejvlivnějších lobbistických amerických společností podle verze Gloombergu. Jeden z pracovníků BGR Group je bývalý velvyslanec USA při NATO Kurt Volker, jenž od minulého měsíce vykonává funkci speciálního zástupce pro Ukrajinu při americkém ministerstvu zahraničí.


Není zde článek celý?