Lavrov prohlásil, že USA v některých zemích řídí místní opozici

Masa faktů svědčí o tom, že velvyslanectví USA v různých zemích řídí činnosti místní opozice, řekl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov při vystoupení na fóru Území smyslů.

„Kdekoli, v jakékoli zemi — ve východní Evropě, ve střední Evropě existuje masa faktů, kdy americké velvyslanectví doslova řídí procesy, včetně jednání opozice,“ řekl Lavrov.

Podle jeho slov mnoho ruských občanů pracují na americkém velvyslanectví jako nájemní pracovní síla na místě. „Podle Vídeňské konvence jestliže ty přijímáš personál v zemi, kde máš velvyslanectví, tento personál musí být pouze technický — řidiči, stenografové, zapisovatelé. Oni nemají právo provádět diplomatickou činnost, včetně politických aspektů,“ vysvětlil ministr.

Nehledě na to zdůraznil, že ruská strana často odhalovala případy, kdy pracovníci velvyslanectví USA patřící mezi ty, kdo byl najat na místě, jezdili po regionech, prováděli dotazníky obyvatelstva — jaký mají vztah ke gubernátorovi, jaký mají vztah k federálnímu centru.

„V těchto případech jsme prostě slušně žádali naše americké kolegy rozvázat s těmito lidmi služební vztah. Myslím si, že oni (USA — red.) to nepovažují za vměšování, protože, zaprvé, oni můžou všechno, zadruhé, už to mají v krvi,“ uzavřel Lavrov.


Není zde článek celý?