Lotyšsko zakoupilo v Dánsku americké protiletadlové systémy Stinger

Lotyšská armáda zakoupila v Dánsku americké přenosné protiletadlové raketové systémy Stinger. Jak uvádí agentura LETA, prohlásil to ve vysílání lotyšské veřejnoprávní televize LTV ministr obrany země Raimonds Bergmanis.

Ministr obrany podrobnosti obchodu neprozradil a pouze uvedl, že „cena nebyla příliš vysoká, ale dostaneme za ni solidní počet zbraní.“

Stingery byly zakoupeny ze skladů ozbrojených sil Dánska a budou předány na konci tohoto roku nebo začátkem roku 2018. Podle údajů správy Pentagonu pro vojensko-technickou spolupráci si Dánsko od roku 1996 pořídilo celkem 1140 systémů Stinger.

Doposud ozbrojené síly Litvy využívaly švédské přenosné protiletadlové raketové systémy RBS 70. První verze tohoto systému byly zakoupeny v roce 2004 a v roce 2016 se uvádělo, že se chystá nákup modernizovaných verzí RBS 70NG.

Přenosné protiletadlové systémy FIM-92 Stinger byly zařazeny do výzbroje americké armády v roce 1981. Původně měly pouze infračervené navádění, ale od roku 1983 dostaly dvoupásmové infračervené a ultrafialové naváděcí hlavice.


Není zde článek celý?