Mattisova návštěva Ukrajiny umožní zahájení dodávek zbraní, prohlásil McCain

Návštěva ministra obrany USA Jamese Mattise na Ukrajině umožní Washingtonu zahájení dodávek smrtonosných zbraní Kyjevu, prohlásil americký senátor John McCain.

„Mattisova návštěva poskytuje USA ještě jednu možnost v oblasti obranných smrtonosných zbraní,“ řekl senátor. Ve svém prohlášení vyslovil jistotu, že Kyjev „to potřebuje na obranu své suverenity a územní celistvosti.“

Poznamenal, že dodávky zbraní přispějí k zajištění stability a „jsou potřebné pro mír.“

Senátor rovněž prohlásil, že prezident USA Donald Trump podnikl první „podstatný krok“ k zadržování Ruska tím, že zavedl proti němu nové sankce.

Rusko nejednou varovalo před plány na dodávky Ukrajině zbraní, poněvadž to pouze vyhrotí konflikt na Donbasu. Jak nejednou řekl tiskový tajemník prezidenta RF Dmitrij Peskov, dodávky zbraní Ukrajině zvenčí nepřispějí k urovnání donbaské krize a k realizaci Minských dohod.

Proti dodávkám zbraní Ukrajině se vyslovila většina evropských politiků. Bývalý ministr zahraničí SRN a bývalý předseda OBSE, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, například, prohlásil, že dodávky zbraní Ukrajině jsou velmi riskantní a kontraproduktivní cestou překonání krize.


Není zde článek celý?