Média: Na dně Tichého oceánu byl nalezen potopený křižník Indianapolis

Na dně Tichého oceánu byl nalezen vrak amerického křižníku Indianapolis, který byl v roce 1945 potopen Japonci poté, co dopravil komponenty jaderné bomby pro Hirošimu. Uvedla to televize CNN.

Vrak lodi byl objeven v pátek skupinou 13 civilních výzkumníků pod vedením spoluzakladatele společnosti Microsoft Paula Allena.

Americký těžký křižník Indianapolis byl potopen 30. července 1945. Jak uvádí televize, loď se vracela po skončení tajné vojenské mise — převozu komponentů jaderné bomby, která byla později svržena na Hirošimu. Křižník se potopil během 12 minut a posádka ani nestihla vyslat nouzový signál nebo opustit loď na záchranných člunech.

Z 1196 námořníků se zachránilo pouze 316. Jedná se o nejhorší katastrofu v dějinách amerického námořnictva, během které zahynul tak velký počet lidí v důsledku potopení pouze jedné lodě.

Jak uvádí televize ABC, tým, který nalezl loď, spolu s vojenským námořnictvem Spojených států bude dál zkoumat mořské dno v oblasti katastrofy a prostuduje trosky křižníku. Přesná poloha lodi nebude zveřejněna.


Není zde článek celý?