Média napsala, jak se mohly turbíny Siemens dostat na Krym

Plynové turbíny výroby firmy Siemens pro krymskou tepelnou elektrárnu byly fakticky koupeny na druhotném trhu, píše list Kommersant.

Podle zdrojů listu koupila akciová společnost Technoexport (jednotka Rostechu) v březnu 2015 od této korporace čtyři turbíny pro tepelnou elektrárnu v Tamani a po půlroku zase prodala stejnojmenné společnosti, která se věnuje výstavbě dvou tepelných elektráren na Krymu.

Cena obchodu činila, podle listu, 152,4 milionu eur. V březnu 2017 společnost s ručením omezeným Technopromexport zbankrotovala.

Podle názoru advokáta Maxima Safiulina se daná transakce nedá nejspíš zrušit. Použité schéma ukazuje na to, že obchod byl uzavřen na druhotném trhu a opětovný prodej turbín je právem kupce. Obsahovala-li dokonce kupní smlouva omezení na dodávky zařízení na Krym, soud je může shledat pro nového majitele neplatnými, zdůraznil právník.

Společnost požádala v červenci Arbitrážní soud v Moskvě o zabavení těchto turbín, avšak žádost byla zamítnuta. 18. září má soud projednat další žalobu firmy Siemens proti strukturám Rostechu.


Není zde článek celý?