Média: ruské atomové ponorky „zmizí“ z radarů protivníka

Nejnovější ruské atomové ponorky třídy 995 Borei-A a 885 Jaseň-M se stanou prakticky neidentifikovatelné pro hydroakustické stanice, což je hlavní prostředek pro zjišťování přítomnosti ponorek, píší noviny Izvěstija.

Tato unikátní vlastnost se stala reálnou díky nehlučným hermetickým sáním vyráběným v Rusku. Dříve byly ponorky vybavovány výrobky moldavského vědecko-technického centra Gidrotechnika.

V konstrukci každé ponorky jsou naprojektovány desítky nánosů, které jsou fakticky „srdcem“ a „krevním oběhem“ lodě. Zajišťují cirkulaci tekutin v reaktoru, naplnění torpédových aparátů vodou před výstřelem, odpovídají za procesy ponoru a vynoření. Hluk plynoucí z jejich činnosti je ovšem hlavním faktorem, který demaskuje atomové ponorky — právě to „slyší“ hydroakustické stanice protivníka.

Nejnovější ruská sání byla vyvinuta a jsou produkována podnikem Lopastnye gidravličeskie mašiny. Technické charakteristicky tohoto systému zůstávají tajné, jelikož právě ony definují „portrét“ konkrétní ponorky. Se znalostí těchto parametrů je možné ponorku bez problémů odhalit na pozadí přirozených šumů.


Není zde článek celý?