Média se dověděla o Trumpově záměru zahájit vyšetřování proti Číně

USA podezírají Čínu z porušení práv intelektuálního vlastnictví a předání technologií, a zahajují vyšetřování vůči Pekingu. Podle informace ze zdrojů časopisu Politico v Bílém domě oznámí to prezident Trump v pondělí.

Jak se podotýká, plánuje Trump využít článku 301 obchodního aktu z roku 1974. Zahájení vyšetřování neznamená okamžité zavedení sankcí, v perspektivě však bude moci Washington postavit jednostranně bariéry pro vyvážené zboží. Může to způsobit růst dovozního cla na čínské zboží.

V sobotu projednali Trump a předseda ČLR Si Ťin-pching telefonicky situaci na Korejském poloostrově. Čínský předák prohlásil, že Peking je ochoten mít kontakty s Washingtonem na základě vzájemné úcty v otázkách urovnání, a americký prezident ze své strany řekl, že si cení úlohy Číny v urovnání problémů tohoto regionu.

Ostatně už na začátku srpna list The New York Times oznámil, že Bílý dům připravuje obchodní omezení vůči Pekingu. Podle informace ze zdrojů NYT je Trump zklamán pasivitou Číny vůči jadernému programu KLDR a ustupuje od plánu upevňování součinnosti s čínskými partnery.


Není zde článek celý?