Média: vyšetřování USA vůči Číně může vést k obchodní válce

Začátek vyšetřování USA vůči Číně ve věci porušení intelektuálního vlastnictví může vést k „obchodní válce“ mezi těmito zeměmi, píší v pondělí noviny China Daily.

Jak zmínil expert Institutu mezinárodní ekonomické a obchodní spolupráce při Ministerstvu obchodu Číny Mei Xinyu, jednostranná opatření ze strany USA „mohou vést k obchodní válce“.

Noviny Politico dříve s odkazem na zdroje v americké administrativě informovaly, že americký prezident Donald Trump plánuje v pondělí vyzvat k zahájení vyšetřování proti Číně kvůli obvinění z porušení práv USA na intelektuální vlastnictví a předání technologií. Zmiňuje se, že Trump plánuje využít článek 301 Obchodního zákoníku z roku 1974. Ten umožňuje USA jednostranně vystavět bariéry na cestě exportního zboží, což, jak píší noviny, může vést ke zvýšení tarifů na import.

Mei Xinyu přitom dodává, že článek 301 má jistá omezení. Podle slov tohoto analytika v období mezi roky 1989 a 2009 probíhalo proti čínským společnostem mnoho vyšetřování, „nehledě na to se čínská ekonomika aktivně a sebejistě rozvíjela“.

„Použití článku 301 se nepříliš silně odrazí na tom, jak bude probíhat další ekonomický rozvoj Číny,“ dodal expert.


Není zde článek celý?