Merkelová k OSN: „Evropská unie může vzít dalších 40 000 migrantů“

Německá kancléřka Angela Merkelová podpořila plány OSN na vyslání dalších přistěhovalců ze Středního východu a Afriky do Evropské unie a prohlásila, že blok se „může vypořádat“ s dalšími 40 000 žadateli o azyl.       

V reakci na její mantru „wir schaffen das“ (my to zvládneme) od počátku migrační krize, kdy německý premiér zrušil Dublinskou úmluvu a pozval neomezený počet migrantů do severní Evropy, Merkelová řekla vysokému komisaři OSN pro uprchlíky Filippu Grandihovi, že Německo je „připraveno vzít svůj podíl“.

Hovoříc za celý blok, Merkelová řekla Grandimu a generálnímu řediteli Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Williamu Lacy Swingovi: „To je číslo, se kterým se Evropská unie s 500 milióny obyvatel dokáže vyrovnat,“ informoval deník Focus.

Vysoký komisař OSN odhalil v pátek v Berlíně tyto plány, které by znamenaly rozšíření dvouletého schématu pro přesídlení 22 000 syrských žadatelů o azyl (v současné době v Libanonu, Turecku a Jordánsku) téměř dvojnásobně na 44 000 ročně od roku 2018.

Tyto plány by rovněž rozšířily počet zemí, ze kterých budou žadatelé o azyl přijímáni.

Tento program je oddělen od kontroverzního systému nuceného přerozdělování v EU, který se od září snažil přemístit 160 000 migrantů z Itálie a Řecka do jiných zemí EU. Do července 2017 bylo přemístěno méně než 25 000 osob.

Opozice vůči režimu přemístění v EU pravděpodobně odmítne výzvy OSN přijmout ještě více přistěhovalců ze třetího světa.

Nejhlasitějšími odpůrci přijetí tisíců neprověřených migrantů z důvodu bezpečnosti a kulturní soudržnosti jsou středoevropské země visegrádské skupiny.

Neúprosná pobočka EU v srpnu dala České republice, Maďarsku a Polsku měsíc na to, aby začaly přijímat migranty, nebo budou země čelit právním důsledkům.

Nicméně, středoevropští lídři nadále vzdorují, přičemž polský ministr vnitra uvedl, že přijetí syrských žadatelů o azyl je „mnohem horší“, než sankce EU.

Mariusz Błaszczak se odvolával na vlnu teroristických útoků páchaných migranty, které pozvala Merkelová do Německa slovy: „Nesmíme zapomínat na teroristické útoky, které se odehrávaly v západní Evropě a jak – ve větších zemích EU – jsou to bohužel nyní fakta života.“

Němci půjdou v září volit svého nového kancléře. Nedávný průzkum naznačuje, že strana Křesťansko-demokratické unie Merkelové je 14 procent před svým rivalem, Sociální demokracií. Další průzkum německých postojů odhalil, že změna klimatu představuje největší znepokojení 71% Němců – před masovou migrací a terorismem.

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Angela Merkel Foto: AP)

Není zde článek celý?