Miliardář Dědek odchází z kandidátky Starostů

Majitel firmy Jablotron, někdejší podporovatel Andreje Babiše a miliardář Dalibor Dědek byl na prvním místě kandidátky Starostů a nezávislých v Ústeckém kraji. „Kandidovat nakonec nebudu,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Hnutí bude podporovat dál a zůstává mu i sponzorský dar.

Na kandidátce skončil kvůli mediální nálepce „dalšího miliardáře, který se chce dostat do politiky“, vysvětlil Jan Farský. „Tím, že do toho vstoupil Dědek, tak se okamžitě objevily titulky, že další miliardář prahne po moci, Dědek si koupil STAN a je to druhý Babiš,“ dodal Dědek. Jistou chybu vidí i ve webu, na kterém Dědek hledal pro Starosty „slušné“. „Výzva měla efekt, že lidi se začali ptát: ,Hrome, to v tom STAN nejsou slušní?‘“ uvedl.

Navíc podle něj deklarované hledání dalších nezávislých tvářích mohlo vyvolávat představu, že Starostové nejsou jednotní. Svou roli nyní vidí Dědek v tom, aby po celé republice bojoval za hlasy pro STAN. „Nechci ve své práci polevit, naopak chci přidat,“ uvedl. Připustil, že v problémech Ústeckého kraje by se musel teprve zorientovat.

První místopředseda STAN Vít Rakušan odmítl možnost, že by kroky kolem Dědka byly zmatečné. „STAN ohlásil spolupráci s Daliborem Dědkem, ta nadále trvá. My podle mého názoru z určitého úhlu pohledu tu situaci zpřehledňujeme a odnímáme ze STAN zátěž v tom pohledu, že někdo si kupuje politické hnutí,“ řekl.

Dědek podpořil STAN na začátku srpna. V rámci hnutí měl budovat platformu nezávislých a shánět osobnosti, které by mohly usilovat o hlasy ještě v letošních podzimních volbách do poslanecké sněmovny. Později oznámil, že bude kandidovat. Na tiskové konferenci tehdy popletl hnutí ANO a STAN.

Dědek v roce 1990 založil elektronickou firmičku, ze které vyrostl kolos v oblasti zabezpečovací techniky s miliardovými tržbami, který se prosadil i v zahraničí. Vydělané peníze vrací zpátky do firmy a věnuje se dobročinné činnosti – projektům z oblasti zdravotnictví, sociálních věcí a vzdělávání, angažuje se i v ochraně přírody.

Rodák z Jičína se vyučil elektrikářem a později vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze. Pak odešel do Jablonce, kde nejdřív pracoval jako vývojář v LIAZ. V roce 1994 se stal Podnikatelem roku, v roce 2015 obdržel medaili Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. Dědek se v minulosti pozitivně vyjádřil o ANO, ani nyní není k šéfovi vládního hnutí Andreje Babiše jen kritický. Je ženatý a má dvě děti.

Není zde článek celý?