Musí umět premiér psát na počítači? Je to lepší. Ale jsou horší nedostatky

Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová během včerejšího nečekaného setkání s kriticky naladěnými občany prozradila informaci, kterou si mnoho lidí už léta s pobavením šuškalo.

Mluvčí sdělila: „Pan Babiš neumí psát na počítači.“ Když se Babišovi odpůrci ze skupiny AUVA, kteří se dožadovali diskuze s předsedou hnutí ANO, této informaci zasmáli, tak ji mluvčí ještě zopakovala.

A tak tu máme novou zajímavou otázku: Musí nutně horký kandidát na předsedu vlády umět pracovat s počítačem? Nikde takový předpis neexistuje. Třebaže je to jistě lepší, když to umí.

Počítačová gramotnost obyvatelstva je sice jeden z ukazatelů vyspělosti země, nicméně předseda vlády si jistě může dovolit asistenta, který mu čte maily. Koneckonců pro Babišův styl řízení je hlavní, že umí používat mobil a psát esemesky.

Mít premiéra, který neumí používat počítač, je sice úsměvné, ale nebylo by to nic fatálního, kdyby to byl slušný člověk.

Jenže Babiš nemá žádnou soudnost, a proto neví, že se svojí minulostí a se svými skandály včetně vyšetřování pro podezření z trestného činu, nemůže kandidovat na poslance a ucházet se o státní funkci. A to je opravdu tisíckrát horší než počítačová negramotnost.

Tím, že kandiduje při tak závažných podezřeních, tak nám vnucuje své primitivní normy chování. A my mu je stále tolerujeme.

Je to jako bychom seděli u stolu s primitivním boxerem, který neumí jíst příborem a přitom určuje pravidla stolování. A tak se tu objevují vážné úvahy, jestli může prezident jmenovat trestně stíhaného kandidáta, nebo že vláda se dá řídit i z vězeňské cely. Prezidentští kandidáti Horáček a Drahoš mají potřebu s ohledem na 30 procent Babišových voličů servilně potvrdit, že by také určitě jmenovali premiérem kandidáta, který by byl trestně stíhaný.

Tomu se říká civilizační sestup. Neboli návrat na stromy.

Není problém, že Babiš neumí pracovat s počítačem. Na to má Prchala. A jistě nás nebude nutit, abychom se mu v tomto směru přizpůsobili a svoje počítače vyhodili. On nás ale – obrazně řečeno – nutí, abychom se odnaučili jíst příborem. Abychom přistoupili na jeho necivilizovanost a nekulturnost v mnohem závažnější věci, která se přímo a zásadně dotýká pověsti České republiky.

Opravdu zde může být státníkem někdo, kdo neuznává vůbec žádné hranice?

Není zde článek celý?