MZV Ruska předvolalo velvyslance zemí, které schválily rozhodnutí Polska o táboru Sobibor

MZV Ruska předvolalo velvyslance několika zemí, které podpořily rozhodnutí, že se bude v práci na projektu obnovení muzea v nacistickém táboru Sobibor pokračovat bez Ruska, oznámila na briefingu oficiální tisková mluvčí MZV Marie Zacharovová.

V táboře smrti Sobibor na území Polska proběhl v letech války jediný úspěšný útěk, který organizoval důstojník Rudé armády Alexandr Pečerskij.

„Vyvolává rozpaky, nepochopení a údiv, s jakou lehkostí země, které se nestaly našimi partnery, tedy Nizozemsko, Slovensko a Izrael, zdůrazňuji Izrael, změnily svou pozici vůči ruské účasti… V souvislosti s tím bylo nutné pozvat k vysvětlení a vážnému rozhovoru na MZV Ruska vedoucí diplomatické mise zmíněných stran v Moskvě. Přeci musí být svědomí,“ oznámila Zacharovová.

Podle jejich slov dostalo dříve Rusko ujištění na různých úrovních, že se země bude účastnit projektu obnovení muzea. Rusko ze své strany vyjadřovalo připravenost účastnit se financování muzea.

„Považujeme rozhodnutí mezinárodního vládnoucího výboru, který odpovídá za stavbu obnoveného muzea na místě bývalého nacistického tábora smrti Sobibor, nedovolit Rusku účastnit se projektu, nehorázným faktem historické amnézie,“ ještě jednou vyjádřila Zacharovová ruskou pozici.


Není zde článek celý?