Na Dálném Východě a na Sibiři došlo k rozsáhlému výpadku elektřiny

Havárie v elektrické síti na Dálném Východě způsobila odpojení energetických bloků na dvou velkých vodních elektrárnách – Zejské a Burejské, zcela byla odpojena Blagoveščenská tepelná elektrárna, uvádí se ve zprávě Ministerstva energetiky.

Kvůli havárii bylo odpojeno všech pět vodních agregátů Burejské vodní elektrárny, elektrárna snížila zátěž z 1400 MWT na nulu, ale později tři agregáty začaly pracovat. Na Zejské vodní elektrárně byly odpojeny tři vodní agregáty, elektrárna snížila zátěž z 500 na 240 MWT, také Blagoveščenská tepelná elektrárna snížila zátěž na nulu. Zatím neobnovily práci.

Příkon odpojených spotřebičů činí kolem 1250 MWT, bez elektřiny zůstala část Primorského kraje. Odpojení zasáhlo i Sibiř.

„Frekvencí automatického restartu bylo zapnuto 150 MWT. Byl evidován výpadek v železniční dopravě (počet vlaků se zjišťuje)“, uvedli na ministerstvu.
Po 14:46 msk (13:46 českého času) tři linky elektrického vedení obnovily práci.

Před tím v Chabarovském kraji bylo odpojeno pět vysokonapěťových napájecích linek 220KW a 500 KW včetně vedoucí do Číny vysokonapěťové linky Amurskaja-Chej-che. Společnost InterRAO uvedla, že dodávka elektrické energie z Ruska do Číny je zcela pozastavena.


Není zde článek celý?