Na Sibiři našli kosti dinosaurů a mamutů

Skupina kostí dinosaurů a mamutů byla objevena archeology v Krasnojarském kraji, informuje v pondělí tisková služba Tomské univerzity, její specialisté kosti odhalili.

Na univerzitě vysvětlili, že místo, kde se nachází dinosauří a mamutí fauna odhalila v Ačinské oblasti skupina výzkumníků pod vedením Sergeje Leščinského, náměstka ředitele laboratoře kontinentálních ekosystémů mezozoika a kenozoika Tomské univerzity. V lomu Bolšoj Ilek byly nalezeny ostatky dinosaurů a nad nimi vrstva s kostmi mamutů.

Podle slov Leščinského byl tento velký lom v části mezozoika z paleontologického hlediska zatím téměř „němý“, to znamená, že byly nalézány jen ostatky malých rostlin. Přestože místní obyvatelé místy nalézali úlomky velkých kostí a zubů, ty, podle jeho slov, patří mamutům z poměrně mladých vrstev pleistocénu ne starších 30 tisíc let.

„Nyní má část lomu mezozoika paleontologické předpoklady pro svůj věk spodní křídy (pravděpodobně 120-100 milionů let), což je velmi důležité pro paleontologii a stratigrafii. Při průzkumu těchto ostatků můžeme upřesnit věk vrstvy,“ cituje zpráva slova vedoucího skupiny.


Není zde článek celý?