Na Ukrajině posvětili ikonu s vyobrazením bojovníků UPA

V Chrámu svatého Michala v Kyjevě posvětili ikonu, na které je znázorněna Maria, účastníci Majdanu, bojovníci ukrajinské povstalecké armády (UPA, zakázaná v Rusku), kozáci a hejtman Mazepa. V pondělí 31. července o tom informují místní Vesti.

Ikonu pojmenovali Patronka ukrajinských vojáků a namaloval ji malíř Yuri Nikitin. Náčrt ikony schválil patriarcha Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu Filaret. Ikonu nesli 28. července během procesí věnovanému Svěcení Rusi. Poté ji vojenští knězi odvezli do zóny ATO (antiteroristická operace, kyjevské označení akcí svých vojáků na Donbasu). Po návratu bude ikona umístěna v Chrámu sv. Mikuláše na Tatarce v Kyjevě.

28. července ukrajinský prezident Petro Porošenko vystoupil za uznání ukrajinské církve nezávislou na Moskevském patriarchátu. Podle něj před 1029 lety kníže Vladimír přijal křesťanství od Konstantinopolského patriarchátu. „Právě od něho čekáme uznání autokefality ukrajinské církve, která bude rovná dalším místním pravoslavným církvím.

A je samozřejmé, aby byla duchovně a administrativně nezávislá na Moskvě, na zemi agresora,“ řekl ukrajinský lídr.


Není zde článek celý?