Na Ukrajině připustili, že se raketové technologie mohly dostat do KLDR

Raketové technologie ukrajinské konstrukční kanceláře Južne se mohly dostat do KLDR, prohlásil v interview pro portál Strana.ua bývalý pracovník této kanceláře.

Na podmínkách anonymity oznámil, že Severní Korea jevila zájem o ukrajinské raketové motory. Připomenul, že před několika lety se pokusili severní Korejci ukradnout z podniku patřičnou dokumentaci, byli však zadrženi.

Nevyloučil, že dokumentace pro raketové motory se přece jen mohla dostat do rukou Severokorejců — ti mohli získat „neoficiální přístup“ k ukrajinské straně. „Představujete si, jaké mohou v tom být peníze a jací hodnostáři? A tu vám bude nějaký inženýr o tom říkat. Vždyť mne připlácnou jako mouchu“, cituje Strana.ua bývalého pracovníka konstrukční kanceláře.

To, že Ukrajina mohla pomoci KLDR získat odborníky a potřebnou dokumentaci pro vývoj balistických raket, předpokládá také šéfredaktor časopisu Arsenál vlasti Viktor Murachovskij v interview pro Národní zpravodajskou službu.

Expert vyjádřil přitom pochyby o tom, že Severní Korea použila motorů vyrobených na Ukrajině. Místo toho dostával Pchjongjang podle jeho názoru technickou dokumentaci a užíval služeb konstruktérů a jiných odborníků.


Není zde článek celý?