Na Ukrajině promluvili o růstu tranzitu ruského plynu

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu zůstává na vysoké úrovni, nehledě na otevření dodatečného výkonu plynovodu Opal pro Gazprom. Od 1. do 7. srpna vyrostl tranzit přes Ukrajinu o 9,7 % na hranici 275,9 milionu kubických metrů, stojí v materiálech Ukrtransgazu.

Poprvé za dlouhou dobu obchod se svobodným výkonem Opalu byl proveden 1. srpna s rezervací pro 2. srpna. To bylo možné po sejmutí opatření ze strany evropských soudů, které pozastavily přístup Gazpromu k dodatečnému výkonu Opalu.

Bývalý viceprezident a hlavní inženýr Ukrtransgazu (operátor ukrajinského plynárenského dopravního systému) Igor Burak řekl pro RIA Novosti, že objemy transportu ruského plynu přes Ukrajinu jsou zatím stabilní, ovšem s velkou pravděpodobností v budoucnosti Gazprom je bude snižovat po zvýšení průtokové kapacity plynovodu Opal. Noviny Vědomosti minulý týden informovaly, že požadavek na dopravu ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko klesla, jelikož Gazprom zvýšil tranzit plynu přes plynovod Opal, který využívá plyn ze Severního proudu v Německu.


Není zde článek celý?