Na Ukrajině se může stát plánovaný porod placeným

Porod na Ukrajině se může stát placeným už od roku 2019, uvádí se na webových stránkách Televizní zpravodajské služby (TZS) ukrajinského televizního kanálu 1+1 s odkazem na projekt zdravotnické reformy.

Před časem nejvyšší rada přijala v prvním čtení základní návrh zákona, který umožňuje odstartovat provádění zdravotnické reformy na Ukrajině. Dokument ještě musí projít druhé čtení.

Vládou navržená reforma zdravotnictví předpokládá zavedení principu „peníze chodí za pacientem“, to znamená, že stát bude platit nemocnicím a lékařům za poskytnutí lékařské pomoci konkrétním pacientům, a ne za „údržbu postelí“.

„Porody budou placené od roku 2019… Rodička bude dostávat balíček všech služeb a platba bude probíhat přes státní agenturu — Národní službu zdraví“, uvádí se ve zprávě.

Podle údajů médií, jestliže rodička nebude mít prostředky na zaplacení porodu, může rodit zadarmo, ale nedostane jednolůžkový pokoj. Kromě toho budou zdarma akutní porody, v takovém případě bude lékařská péče považována za akutní pomoc, kterou hradí stát.

RIA Novosti zatím nemají k dispozici oficiální komentář ukrajinského ministerstva zdravotnictví.


Není zde článek celý?