Na Ukrajině zadrželi novináře, kterého podezřívají z vlastizrady

Soud v Žytomyru zavřel na dva měsíce do vězení novináře Vasilije Muravického, kterého na Ukrajině podezřívají z vlastizrady, sdělilo tiskové oddělení SBU RIA Novosti.

Na stránkách prokuratury Žytomyrské oblasti se uvádí, že rozhodnutí soudu o 32letém obyvateli Žytomyru, kterého podezřívají z vlastizrady, bylo vyneseno ve středu. Jméno podezřelého se zároveň neuvádí.

Služba bezpečnosti Ukrajiny zadržela Muravického 1. srpna. Podezřívají ho z vlastizrady, narušení teritoriální celistvosti a nedotknutelnosti země, narušení rovnoprávnosti občanů, vytváření teroristické organizace. Podle tvrzení SBU se články novináře publikovaly na stránkách, které byly administrovány z Ruska a dočasně okupovaných území Ukrajiny. Prokuratura uvedla, že mu hrozí až 15 let odnětí svobody s konfiskací majetku.

Iskander Chisamov, který je hlavním redaktorem stránky Ukraina.ru, pro kterou Muravický také psal, označil pronásledování novináře za politickou represi.

Ruské MZV označilo zadržení Muravického za opakovanou epizodu kampaně silového tlaku na opoziční média na Ukrajině a vyzval země OBSE, Rady Evropy a také mezinárodní organizace, aby politiku Kyjeva odsoudily.


Není zde článek celý?