Německá média: Írán tajně přepravil zbraně do Ruska

Německé noviny Welt am Sonntag s odvoláním na nepojmenovaný zdroj v západních speciálních službách tvrdí, že Írán porušil rezoluci RB OSN a údajně přepravil do Ruska přes Sýrii pro obsluhování nějaké komponenty těžkých útočných zbraní.

Podle této publikace přistála pravděpodobně dvakrát během června letadla z Íránu na syrské letecké základně v Hmímím, kam dopravila vojenský náklad, určený k přepravě do Ruska. Ve článku nejsou označeny konkrétní druhy zbraní.

Tento náklad byl údajně vyvezen v nákladních vozech do syrského přístavu Tartús ve Středozemním moři a byl přeložen na ruskou dopravní loď Sparta 3. Poté byl podle tvrzení novin náklad převezen do Novosibirsku.

Jako potvrzení noviny zveřejnily snímek z družice, na kterém je pravděpodobně zaznamenán íránský Boeing na letišti Hmímím. Přesný původ snímku není uveden. Oficiální komentáře ruských a íránských stran k těmto sdělením zatím nepřišly.

Dané události podle oznámení zdrojů Welt am Sonntag porušují rezoluci 2231 RB OSN, ve které je ustanovení společného všestranného plánu jednání v jaderném programu Íránu.


Není zde článek celý?