Německo podpořilo plán RF a ČLR pro urovnání na Korejském poloostrově

Německá strana chápe a podporuje plán „dvojího zmrazení“ pro urovnání na Korejském poloostrově, který navrhly Peking a Moskva, prohlásil ministr zahraničí SRN Sigmar Gabriel v telefonické besedě se svým čínským kolegou Wang Yi. Oznámilo to čínské MZV na svých webových stránkách.

„Německo si vysoce cení důležitou úlohu, kterou hraje Čína v urovnání jaderného problému Korejského poloostrova, řekl Gabriel.

Zdůraznil, že „Berlín je ochoten i nadále spolupracovat s Čínou a společně prosazovat mírové řešení jaderného problému KLDR“. Podle slov německého ministra mají všechny strany vzít ponaučení z dějin, mj. z roku 2017, „aby se nynější napětí na poloostrově nevymklo kontrole“.

Zahraničněpolitické rezorty Ruska a Číny vystoupily dříve se společným prohlášením o problémech Korejského poloostrova (plán „dvojího zmrazení“). Obě země navrhly mj. KLDR, aby vyhlásila moratorium na jaderné zkoušky a odpalování raket, a Jižní Koreji a USA — aby se zdržely pořádání cvičení v tomto regionu. Ve Washingtonu však tuto iniciativu ignorovali.


Není zde článek celý?