ODDÍL SPORTOVNÍ GYMNASTIKY, GYMNASTKA MÁŠA A JEJÍ PŘÁTELÉ

KODAK Digital Still CameraSportovní oddíly v celé LLR jsou soustředěny hlavně v dětských a mládežnických sportovních školách. Je nutné připomenout, že děti se v těchto školách věnují sportování zdarma a trenéři a cvičitelé pracují jako dobrovolníci také zdarma. V Alčevsku jsou dvě sportovní školy. Ve sportovní škole č.1 se děti věnují sportovní gymnastice, boxu, basketbalu, volejbalu a stolnímu tenisu. Ve sportovní škole č. 2 pak hlavně fotbalu a plavání. Kromě sportovních škol se děti mohou sportu věnovat v kroužcích na školách.

Oddíl sportovní gymnastiky v Alčevsku v LLR byl založen v roce 1954. Dříve byli v oddíle i gymnasté, nyní jen gymnastky. Za uplynulých 63 let dosáhli sportovci významných úspěchů. Největšího úspěchu dosáhla Kristina Saňkovová (3. místo na mistrovství Ukrajiny v roce 2011, 12. na ME 2010). V oddílu působí trenéři Valerij Navažilov (od r. 1969), Maja Kochanijová (od r. 1966, pochází z Doněcku, kde trénovala s olympijskou vítězkou Polinou Astachovovou), Naděžda Truchanovová (od r. 1970) a Natalija Kiriljuková (od r. 1990, trénovala K. Saňkovovou, nyní Mášu Mogilnou). Podmínky jsou skromné. Ve sportovní hale mají k dispozici jen polovinu sálu, druhou využívají boxeři. Nemají k dispozici koně na přeskok, jedna tyč bradel je nahrazena vodovodní trubkou. Mnohé dobré gymnastky odcházejí do Luhansku, kde mají lepší podmínky. Nejlepší současné gymnastky – mistryně Alčevsku v jednotlivých věkových kategoriích jsou: 15 let: Liza Skipová, kandidátka mistryně sportu, 14 let: Natalija Kušnirová, 13 let: Káťa Beglovová, 12 let: Káťa Legejdová, 11 let: Máša Mogilná. Na mistrovství LLR v Lugansku obsazovaly tyto gymnastky převážně druhá místa. Z mladších gymnastek je talentem 8-letá Olga Chaljepová. Bohužel gymnastky, stejně jako všichni sportovci a lidé z Donbasu, nemohou kromě Ruska a DLR vyjíždět nikam do zahraničí. Pasy a víza se vydávají v Kyjevě a »teroristům« či »separatistům« z Donbasu vydávány nejsou. A tak se gymnastky zúčastňují závodů v LLR a DLR, brzy snad i v Rusku (bude-li dostatek peněz). Trenéři projevili zájem o spolupráci s některým oddílem sportovní gymnastiky v ČR, alčevský oddíl by rád přivítal český oddíl SG na závodech v Alčevsku.

Zhlédl jsem několik tréninků. Trenéři jsou gymnastkám k dispozici každý všední den odpoledne, dokonce i o prázdninách. Každá skupina (přípravka, pokročilejší, nejlepší) má určen svůj čas, děvčata trénují 1,5 hodiny. Na děvčatech je vidět, že je gymnastika baví, trénují s velkou vervou. Máša v tréninku zkouší již dvojné salto a některé pokusy neměly daleko k úspěchu. Přebor Alčevska se konal 27.5. Máša zvládla své sestavy bravurně (přestože měla nedávno zlomenou ruku) a obhájila své loňské prvenství.

Máša navštěvuje 5.třídu 11.ZŠ. Stejně jako loni jsem se do Mášiny třídy podíval. Máša má 16-letou sestru Dášu. Máša je úplně normální veselé rozpustilé děvče. Má ráda legraci a vymýšlí různé „vylomeniny“ (leze na dvoře domu na stromy nebo na střechu garáže, hraje fotbal v dešti a v loužích, dělá přemet nebo hvězdu na velké rouře, leze po zábradlí apod.). Miluje svého kocourka. Ve volném čase ráda hraje fotbal (také jsem si s ní zahrál a musím říct, že jsem měl problémy ji porazit), jezdí na kolečkových bruslích, hraje různé hry, zpívá a tančí. Nebo klábosí se sousedem z vedlejšího domu. Kamarádí s tanečnicí Lízou ze 7.třídy. Na dvoře předvedly zpěv i tanec. Jednou jsme šli v podvečer na školní hřiště, kde Máša učila Lízu gymnastiku. Hřiště bylo plné dospělých i dětí. Většina se zabývala sportem. Mnoho lidí běhalo kolečka kolem hřiště, cvičilo, hrálo různé hry. Mášu s Lízou jsem také již loni seznámil s Bohdankou, byli jsme společně v pizzerii, také děvčata byla na návštěvě u Bohdanky doma. Pohodové jsou večery ve dvoře u Mášina domu. Tam se sejdou sousedé z Mášina i okolních domů, dospělí i děti, a klábosí se. Nechybí ani Mášini rodiče. Někdo vždy přinese jídlo a pití. Občas se na kus řeči i zastaví kolemjdoucí. Žije se tu víc kolektivně než u nás (to jsem viděl i v Rusku), lidé mají k sobě blíž, pomáhají si.

Tak to je gymnastka Máša, pohodové děvče z Alčevska. Přejeme jí ještě hodně sportovních úspěchů.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti LLR  a DLR, Alčevsk, LLR

loading…

Není zde článek celý?