Ovčáček doporučuje: Pleslův rozhovor s Klausem, kde se dozvíte pravdu

Titulním článkem úterní Mf DNES je rozhovor Babišova šéfredaktora Jaroslava Plesla s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Dozvíme se opravdu mnohé, zejména to, že nadcházející volby vůbec nic neznamenají, že tím největším ohrožením je zlevicovělá západní civilizace ohrožená migrací a různými zásadními -ismy, proti kterým je třeba podle pana Klause bojovat.

Tak tedy: Příští volby a případné velké vítězství Andreje Babiše, majitele novin, v nichž rozhovor vyšel, neohrožuje vůbec nic. Jsou to jen takové obvyklé řeči oslabené opozice. Do marasmu, v němž se prý nacházíme, nás zavlekla ČSSD a vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Klaus má samozřejmě pravdu, že se tento kabinet postaral zejména o nárůst byrokracie, ovšem ANO v něm hrálo důležitou roli. Ale je tady to nejdůležitější nebezpečí: „Tato vláda výzvu, kterou je pro Evropu masová migrace, prostě nezvládla. Neodvážila se být tím, čím je Polsko a Maďarsko,“ myslí si Klaus.

Pokud vám není jasné, proč bychom se měli přimknout k těmto státům, místo abychom se snažili patřit ke všem našim evropským spojencům, dozvíte se to velmi brzy. Evropská unie si podle pana Klause prostě příliš dovoluje. Zmiňuje to v souvislosti s kritikou Polska, k níž dodává: „Doufám, že to lidem trošku otevírá oči. I těm, kdo uvěřili, jak demokratická a mírumilovná instituce to je.“ Zajímavé, takže EU, jejíž je Česká republika zatím ještě plnohodnotnou součástí, je zjevně nedemokratická a nemírumilovná.

Je také dobré si povšimnout, jaký titulek Mf DNES volí: „Léčba Babišem může české politice pomoci, říká exprezident,“ stojí nad článkem na straně 3. Klaus ale říká: „Nedávno jsem četl zajímavý text mého bývalého hradního spolupracovníka Petra Hájka v jeho Protiproudu, kde se vyjadřoval právě k těmto věcem. Naprosto rozumím tomu, že má stejně jako já podobný despekt k našim dnešním politickým stranám. Použil tam pojem nebo výrok, který mě docela zaujal. Ne, že bych ho chtěl já začít hlásat, ale on řekl, že naše země léčbu Babišem potřebuje. To mě velmi zaujalo. Nakolik je to jen obratná slovní hříčka a nakolik je to skutečně vážná úvaha o naší současnosti. Jestli lidé opravdu nepotřebují, aby probíhalo to nepozorovatelné klesání níž a níž. Jestli náhodou nepotřebují jisté probuzení a jestli ten výraz, který mě zaujal a já si ho červeně zarámoval, jestli náhodou není správný. V tomto smyslu možná může i ta léčba Babišem pomoci.“ Vyznění je tak o mnoho opatrnější, také v souvislosti s exprezidentovými slovy o tom, že hnutí ANO může být nebezpečné jakožto strana jednoho muže.

Klaus kritizuje téměř všechny politické strany, TOP 09 je podle něj „pravdoláskovská, zelená, protiruská“ a ODS se nepodařilo vymanit se z toho, co se stalo před čtyřmi lety. Navíc se tam příliš pronášejí politologické poučky a předseda strany je obklopen „neviditelnými osobnostmi“. K Evropské unii se vztahuje ještě problém nekvalitních potravin, který je podle Klause dětinský a jímž se vláda snaží zakrýt, že jinak ve všem ustupuje a „spolkne všechny migranty“ (které?).

Na konci se dostáváme k závažnému tématu, kterým jsou tzv. politické elity. Když prý nedostanou velký počet hlasů, ty, kteří je nevolí, označují za blbce. „To je i případ ataku na německou Alternative für Deutschland,“ říká Klaus, aby se zastal jediné strany, která jej ve světě bere vážně, která ovšem ve volbách, které se budou konat v Německu, pravděpodobně propadne. A stane se tak prostě proto, že voliče jejich populistické výkřiky nezajímají, nikoli proto, že by řešila věci, které jsou pro tamní obyvatelstvo důležité.

Posledním, o čem se v rozhovoru hovoří, je útok Klause a jeho suity na spisovatele Jáchyma Topola. Tam Klaus volí svou obvyklou rétoriku, ač si sám stěžuje na útoky ad hominem. „Znal jsem Topolova tatínka, významného tatínka, nikoli jednoho z jeho synů, takže by mě ani ve snu nenapadlo si nějakou jeho knihu přečíst.“

Těch několik citací z interview asi postačí. Pokud byste ale ještě váhali, na konci nezbývá než připomenout slova odborníka na slovo vzatého. „Co dnes doporučit k četbě? Rozhodně rozhovor Mf DNES s prezidentem Václavem Klausem. Až mrazivě přesný popis situace, ve které se nacházíme,“ napsal na Facebook Jiří Ovčáček.

Není zde článek celý?