Parlament Okinawy požádal USA, aby přestaly s lety Ospreyů

Zákonodárné shromáždění japonské prefektury Okinawa schválilo protestní rezoluci adresovanou USA a obrátilo se na japonskou vládu s požadavkem na zastavení letů nejnovějších amerických konvertoplánů Osprey, jeden z kterých havaroval nedávno v Austrálii, informuje agentura Kiodo.

Zákonodárci požádali, aby se američtí vojáci plně vzdali rozmístění konvertoplánů Osprey na základně Futema, jejíž použití má být také pozastaveno do února 2019. Poslanci jsou přesvědčeni, že incidenty s těmito letouny podkopávají důvěru vůči vládám USA a Japonska.

V prosinci 2016 spadl na Okinawě do moře konvertoplán Osprey. Stalo se to během cvičení v dotankování ve vzduchu. K pádu dalšího letounu došlo u australského pobřeží 5. srpna.

Po incidentu v Austrálii vyzvala japonská vláda USA k pozastavení letů, avšak američtí vojáci v nich pokračovali. O něco později ujistili Japonsko, že je to bezpečné, a Tokio byl nucený souhlasit.

„Nedá se zdržet pobouření nad pohrdavým vztahem ze strany amerických vojáků, kteří ignorovali hlas lidu prefektury,“ praví se v provolání k japonské vládě.


Není zde článek celý?